Kultura | rozrywka | edukacja

O poezji, prozie i pomysłach na życie (zapowiedź)

W ramach IV Festiwalu Poezji i Prozy Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza 20 kwietnia 2009 r. na spotkania autorskie z Tomaszem Różyckim oraz z Manulą Kalicką. Projekt realizowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tomasz Różycki – poeta, tłumacz, romanista. Wydał kilka tomików poezji m.in. „Anima” (1999), „Chata umaita” (2001), „Świat i Antyświat” (2003). W 2004 roku za poemat „Dwanaście stacji” nawiązujący do „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza i „Kartoteki” Różewicza otrzymał Nagrodę Kościelskich, fragment poematu był tematem rozszerzonej matury z języka polskiego. Tom wierszy „Kolonie” był w 2007 r. nominowany do Literackiej Nagrody Nike i znalazł się w finałowej siódemce.

„…Różycki opanował do perfekcji sposoby na pogodzenie sprzecznych pragnień: ucieczki ze świata i bacznego uczestnictwa w rzeczywistości. Nie wiem, czy to jest dobry pomysł na życie. Na poezję – na pewno…” – tak o wierszach Tomasza Różyckiego pisał w „Gazecie Wyborczej” Michał Olszewski.

Spotkanie autorskie z Tomaszem Różyckim odbędzie się 20 kwietnia 2009 r. o godz. 11.30 w Czytelni Głównej MBP.

Manula Kalicka ukończyła polonistykę i dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie studiuje historię sztuki. Wykonywała rozmaite zawody: krawcowej, bibliotekarki, prowadziła też księgarnię. Publikowała teksty, nie tylko literackie m.in. w „Polityce”, „Wiedzy i Życiu”, „Claudii”. Zadebiutowała. powieścią „Tata one i ja” w 2002 r. Kolejno ukazały się „Szczęście za progiem” (2005), „Wirtualne zauroczenie” (2006), „Rembrandt wojna i dziewczyna z kabaretu” (2008). Na początku kwietnia br. ukazała się jej najnowsza książka „Kochaj i tańcz. 20 lat wcześniej” (osnuta na fabule filmu „Kochaj i tańcz”), która rozwija historię rodziców bohaterów filmu.

„…Moje hobby to pisanie – powieści, ale i wierszyków, limeryków i innych wybryków. Najchętniej zajmowałabym się tylko tym, bo to najprzyjemniejsza forma ucieczki od otaczającego świata…” – tak o swojej twórczości mówi Manula Kalicka.

Spotkanie autorskie z Manulą Kalicką odbędzie się 20 kwietnia 2009 r. o godz. 17.00 w Czytelni Głównej MBP.

Beata Szybka | MBP w Jaśle

SŁOWA KLUCZOWE