Kultura | rozrywka | edukacja

Spotkanie autorskie z Anatolem Diaczyńskim (zapowiedź)

W ramach wystawy „Nasze jasielskie korzenie – Sybiracy” Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza w dniu 7 kwietnia 2009 r. na spotkanie autorskie z Anatolem Diaczyńskim, repatriantem z Kazachstanu, autorem książek opowiadających o losach zesłańców z polskiego autonomicznego rejonu na Marchlewszczyźnie do Kazachstanu m.in. „To my jesteśmy, Polsko!”

Anatol Diaczyński – literat, działacz polonijny. Urodził się w 1951 roku we wsi Zielony Gaj w północnym Kazachstanie, w rodzinie polskich zesłańców. Rodzina do 1936 r. mieszkała w utworzonym na zachodniej Ukrainie polskim autonomicznym rejonie im. Marchlewskiego, który pozostał poza granicami Polski odrodzonej po pierwszej wojnie światowej.

W 1991 roku ukończył studia w Literackim Instytucie im. Gorkiego w Moskwie. Pierwsze prace publikował w radzieckich gazetach. Był aktywnym działaczem polonijnym. W 1995 r. udało mu się wraz z rodziną na stałe wrócić do Polski. Mieszka w Stalowej Woli. Jest członkiem Związku Literatów Polskich. Został laureatem nagrody literackiej „Złote Pióro” za 2000 r.

Spotkanie z Anatolem Diaczyńskim odbędzie się w Czytelni Głównej 7 kwietnia 2009 r. o godz. 12.00

Beata Szybka | MBP w Jaśle

SŁOWA KLUCZOWE