Informacje

Wizyta sportowców z Francji w Jaśle

Uczestnicy spotkania (fot. UMJ)
Uczestnicy spotkania (fot. UMJ)

21 kwietnia Jasło odwiedzili przedstawiciele francuskiego miasta Cosne nad Loarą. Obie strony dotychczas połączył sport, jednak podczas wizyty w Urzędzie Miasta w Jaśle wyraziły nadzieję na chęć współpracy również w innych dziedzinach.

Miasto Cosne nad Loarą położone jest w regionie Burgundii, w departamencie Nièvre ok. 180 km na południe od Paryża, w odległości ok. 52 km znajduje się tor Formuły 1. Miasto liczy ok. 12 tys. mieszkańców i otacza je region turystyczny, rolniczy i znany z uprawy winorośli i produkcji win. Nazwę Cosne nad Loarą otrzymało miasto w XVI wieku, a dziedzictwo przeszłości można podziwiać wędrując poprzez starą cześć miasta. Obecnie słynie z produkcji sztućców, pilników, a także wyśmienitego sera koziego. Do 1939 roku było miastem wojskowym. Burmistrzem miasta jest Alain Dherbier od marca 2008 roku. W mieście funkcjonuje 7 szkół podstawowych, 3 gimnazja (2 publiczne 1 prywatne katolickie), 3 szkoły średnie (1 liceum ogólnokształcące, 1 szkoła zawodowa, 1 prywatna katolicka) a także 1 szkoła rolnicza podległa Ministrowi Rolnictwa.

Pierwsze kontakty Jasła z miasteczkiem Cosne nawiązał Pan Stanisław Szawan – mieszkaniec naszego miasta, w 2007 roku przy okazji pobytu na kolonii młodzieży jasielskiej w Cosne nad Loarą. Reprezentantami miasta Cosne podczas wtorkowej wizyty w Urzędzie Miasta w Jaśle byli przedstawiciele świata sportu: Michel Denis – Prezes związku Sportowego Miasta Cosne-sur-Loire, Franck Bouveau – Koordynator Związku, Elizabeth Bouveau – Instruktor Szkoły Sportowej. Sportowcy z Miasta Cosne zostali zaproszeni do udziału w Turnieju Piłki Nożnej odbywającym się w Jaśle w czerwcu.

Gości przywitała burmistrz Miasta Jasła Maria Kurowska, która wprowadziła w gości w klimat naszego miasta, opowiadając o jego bogatej historii i obecnych walorach. Obie strony wyraziły chęć rozwoju współpracy i nawiązania partnerstwa, co niewątpliwie byłoby korzystne przy ubieganiu się o dofinansowanie przedsięwzięć, planowanych do realizacji przez oba miasta, z różnych programów unijnych.

(UMJ)

SŁOWA KLUCZOWE