Informacje

Wkrótce Święta zadbajmy o to, by były bezpieczne

Święta już za parę dni, niewiele czasu pozostało na dokonanie ostatnich zakupów, wszędzie tłok, ścisk, pełno ludzi. Zapewne ta świąteczna bieganina nie umknie uwadze osób, które w wirze przedświątecznych zakupów upatrują okazji dla swej przestępczej działalności.

Pamiętajmy o zachowaniu ostrożności i przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa, aby te szczególne dni minęły nam w spokojnej atmosferze.

Okres przedświąteczny to czas „ żniw” dla kieszonkowców. Przyciąga ich tłok i kusi tzw. łatwy łup. W naszym mieście najczęściej wybierają oni na teren swojego działania plac targowy, sklepy w rynku i przystanki komunikacji publicznej, czyli miejsca najbardziej uczęszczane.

Apelujemy do wszystkich, którzy w najbliższych dniach wybierają się na zakupy, aby zwracali uwagę na własne mienie i nie stwarzali warunków sprzyjających kieszonkowcom:

– nic tak nie przyciąga uwagi złodzieja jak wypchany banknotami portfel, dlatego płacąc za zakupy nie prezentujmy jego zawartości,
– w miejscach zatłoczonych trzymajmy torebkę czy plecak przed sobą, tak aby zawsze mieć je „na oku”,
– nie nośmy rzeczy wartościowych w reklamówkach, które łatwo rozciąć czy w koszyku gdzie są łatwym łupem,
– nie trzymajmy portfela, dokumentów, kluczy do mieszkania w tylnych kieszeniach spodni, zewnętrznych kieszeniach kurtek.

Święta Wielkanocne to dla wielu osób również czas wyjazdów, odwiedzin najbliższych. Pamiętamy, aby przed wyjazdem właściwie zabezpieczyć mieszkanie przed wizytą „nieproszonych gości”. Pomocny będzie na pewno zaufany sąsiad, który otoczy opieką nasz dom.

Uważajmy także na oszustów-domokrążców. Gdy nabierzemy jakichkolwiek podejrzeń wobec nieznajomych, nie wpuszczajmy ich do domów, nie przekazujmy im żadnych pieniędzy, poinformujmy o tym Policję.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE