Kultura | rozrywka | edukacja

XVII Jasielskie Spotkania Muzyczne (zapowiedź)

Jasielski Dom Kultury w dniach 23-27 kwietnia br. będzie gospodarzem XVII Jasielskich Spotkań Muzycznych.

W ramach Spotkań odbędą się:
– IV Ogólnopolski Konkurs Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz; 23 – 25 kwietnia 2009 r.;
– Koncert Kai Danczowskiej (skrzypce) i Justyny Danczowskiej (fortepian); 23 kwietnia 2009 r.; godz. 18:00
– Koncert Elżbiety Stefańskiej (klawesyn) oraz zespołu instrumentów dawnych; 24 kwietnia 2009 r.; godz. 18:00

IV Ogólnopolski Konkurs Młodych Instrumentalistów, który odbędzie się w dniach od 23 – 25 kwietnia 2009 roku, organizują Jasielski Dom Kultury i Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Witolda Lutosławskiego w Jaśle.

Główną ideą Konkursu jest propagowanie twórczości polskich kompozytorów, szczególnie utworów współczesnych. Konkurs stwarza mozliwość konfrontacji umiejętności młodych wykonawców i zachęca do własnych poszukiwań repertuarowych. Podczas przesłuchań konkursowych uczestnicy prezentują obowiązkowo utwory kompozytorów polskich.

ZAPRASZAMY NA KONCERTY:

23.04.2009 r. godz. 18:00 – Kaja Danczowska i Justyna Danczowska

Najwybitniejsze utwory skrzypcowe znakomitych kompozytorów usłyszymy podczas koncertu w wirtuozowskim wykonaniu Kai Danczowskiej – skrzypce oraz Justyny Danczowskiej – fortepian.
Kaja Danczowska to jedna z najwybitniejszych polskich skrzypaczek, laureatka wielu prestiżowych konkursów skrzypcowych. Koncertuje w Polsce i na całym świecie. Znana jest jako znakomita interpretatorka dzieł Henryka Wieniawskiego, Mieczysława Karłowicza czy Karola Szymanowskiego; utwory tych właśnie kompozytorów znajdują się przede wszystkim w bogatym dorobku płytowym artystki.

Justyna Danczowska to młoda wybitna pianistka , uczennica Krystiana Zimmermana – specjalizuje się szczególnie w muzyce kameralnej. Została już kilkakrotnie utytułowana nagrodami na konkursach pianistycznych i muzyki kameralnej w Polsce i za granicą. Zapraszamy na spotkanie ze wspaniałymi artystkami. W koncercie usłyszymy najbardziej znane utwory H Wieniawskiego, A. Dworzaka. C. Francka czy K. Szymanowskiego. Mamy nadzieję że nostalgiczna „Legenda” czy przepiękny „Kujawiak” H. Wieniawskiego będą dodatkową zachętą dla koneserów muzyki klasycznej i nie tylko do wzięcia udziału w tym niezwykłym wydarzeniu muzycznym – godnym niejednej wielkiej Sali Koncertowej…

„Solo i Tutti” – 24.04.2009 r. godz. 1800 – Elżbieta Stefańska – klawesyn; Zespół Instrumentów Dawnych

Koncert muzyki dawnej w wykonaniu wirtuoza klawesynu – Elżbiety Stefańskiej i Zespołu Instrumentów Dawnych to wspaniała propozycja nie tylko dla miłośników tego gatunku muzyki, ale również dla słuchaczy, którzy chcą przypomnieć sobie lub poznać wybitne dzieła twórców baroku. Tacy kompozytorzy, jak J. S. Bach, C. Ph. E. Bach czy J. Ph. Rameau to kompozytorzy wirtuozowskich dzieł min. na organy, skrzypce, orkiestrę czy klawesyn – najpopularniejszy instrument XVIII wieku używany w zespołach barokowych do realizacji tzw. basso continuo. Nieczęsto mamy okazję słuchać klawesynu jako instrumentu solowego ani podziwiać umiejętności wspaniałych wykonań utworów klawesynowych.

Elżbieta Stefańska – to uznana klawesynistka – wspaniała artystka koncertująca w kraju i za granicą, laureatka wielu znaczących nagród muzycznych.

W Jaśle zaprezentuje dzieła barokowe z towarzyszeniem Zespołu Instrumentów Dawnych. W skład zespołu wchodzą wybitni krakowscy instrumentaliści specjalizujący się w grze na instrumentach z epoki baroku.

Mamy nadzieję, że koncert będzie niepowtarzalną okazją do spotkania z twórczością epoki baroku, a nade wszystko prawdziwą „PERŁĄ” muzyczną.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE