Kultura | rozrywka | edukacja

„Biblioteka to plus” – VI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

W związku z rozpoczynającym się 8 maja Ogólnopolskim Tygodniem Bibliotek Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała dla czytelników szereg atrakcji m.in. uroczysty finał XIV Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży, promocje książek, spotkania autorskie, warsztaty, pokaz filmu z podróży po Turcji, lekcje biblioteczne oraz konkursy.

8 maja 2009 roku z uczniami szkół podstawowych spotka się znany pisarz Hubert Klimko-Dobrzaniecki, nominowany w 2007 roku do Nagrody Nike i Paszportu Polityki, zadebiutuje jako pisarz dla dzieci. W trakcie spotkania autor będzie czytał swoją najnowszą, niepublikowaną dotąd w Polsce książkę dla dzieci „Bangsi”.

11 maja z okazji Dnia Bibliotekarza odbędzie się spotkanie bibliotekarzy bibliotek publicznych powiatu jasielskiego z władzami samorządowymi, otwarta zostanie wystawa i przedstawione zostaną prezentacje mulimedialne bibliotek publicznych gminy Dębowiec, Jasło, Kołaczyce i Skołyszyn. Po południu, o godz. 17.00 Klub Powiększania Wyobraźni zaprasza na spotkanie autorskie z poetkami Jadwigą Matuszewską i Urszulą Wójcik.

12 maja odbędzie się spotkanie z Eustachym Rylskim, jednym z najlepszy polskich pisarzy współczesnych, który w bieżącym roku obchodzi jubileusz 25 – lecia twórczości. Na spotkaniu z czytelnikami będzie promował swoją najnowszą książkę „Po śniadaniu”.

Uroczysty finał XIV Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży odbędzie się 13 maja o godz. 11.00 na sali widowiskowej JDK. Tego samego dnia o godz. 17.00 Klub Podróżników zaprasza na prezentację filmu i relację z podróży po Turcji „Magiczna Anatolia” z udziałem autorów A. Kukli i T. Dobrowolskiego.

15 maja odbędzie się promocja najnowszej książki znanego jasielskiego regionalisty i animatora kultury Bogusława Masteja „Legendy na naszej scenie”. Książka jest podręcznikiem metodycznym wraz ze zbiorem podkarpackich legend dla animatorów teatru.

Miłośników komiksów zapraszamy 18 maja na spotkanie autorskie z Tomaszem Niewiadomskim, który wykreował takie postacie jak Ratman-Człowiek Szczur i Nerwolwera. Obecnie współpracuje z „Nową Fantastyką”, drukował w m.in. „Newsweeku” i „Życiu”.

20 maja gościem MBP w Jaśle będzie Joanna Olech znana pisarka, autorytet w dziedzinie literatury dla dzieci i młodzieży, która poprowadzi warsztaty dla bibliotekarzy, a następnie w ramach Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki spotka się młodymi czytelnikami.

W trakcie całego Tygodnia Bibliotek w Bibliotece Głównej oraz trzech Filiach będą odbywały się lekcje biblioteczne adresowane do przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych m.in „Czytaj książki z biblioteki – wiedzę będziesz miał na wieki”, „Książka dla każdego”, „Kuferek pełen bajek”, „Liberatura”. Do dorosłych czytelników adresowane są warsztaty Internetowe.

W holu MBP w Jaśle czynne będą wystawy: „Dotyk mataforycznych wątpliwości” – nagrodzonych prac XIV Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży oraz z cyklu „Prezentacje” – Biblioteki Publiczne Powiatu Jasielskiego: Dębowiec, Jasło, Kołaczyce, Skołyszyn.

Wszystkich zapraszamy do udziału w organizowanych imprezach.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE