Kultura | rozrywka | edukacja

Całe Jasło czyta dzieciom – już po raz ósmy

Już po raz ósmy Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle aktywnie włączyła się w organizowanie kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” zainaugurowaną przez „Fundację ABCXXI”.

W dniach 01.06 – 06.06.2009 roku w ramach ogólnopolskiej akcji Oddział dla Dzieci i trzy filie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle przeprowadzą cykle spotkań i imprez, w których oprócz najmłodszych czytelników wezmą udział przedstawiciele lokalnych władz, pracownicy instytucji kultury i sportu, dyrektorzy i nauczyciele jasielskich szkół i przeszkoli, reprezentanci różnych zawodów oraz policjanci i strażacy.

Inauguracja Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom odbędzie się 1 czerwca na Górze Liwocz. Impreza rozpocznie się o godzinie 10.00 głośnym czytaniem „Lokomotywy” J. Tuwima. Następnie Roman Frodyma – znany przewodnik, historyk, autor przewodników i książek o regionie opowie dzieciom o Beskidzie Niskim. Ponadto dzieci będą mogły wziąć udział w licznych konkursach literackich i plastycznych, grach i zabawach ruchowych.

2 czerwca 2009 r. o godz. 08.30 na stadionie Czarnych Jasło podczas spotkania
„W zdrowym ciele – zdrowy duch” uczniowie jasielskich szkół podstawowych wysłuchają głośnego czytania oraz wezmą udział w wielu zabawach i konkurencjach sportowych.

O godzinie 10.00 w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej jasielskim przedszkolakom czytać będą strażacy. Na 2 czerwca zaplanowana jest również wycieczka do Muzeum Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej. Po zwiedzanie muzeum i wysłuchaniu głośnego czytania dzieci pojadą do Huty Polańskiej, gdzie będą mogły wziąć udział w zabawach ruchowych i wspólnym ognisku.

3 czerwca 2009 r. o godz. 09.00 na terenie parku przy Pałacu w Gorajowicach (siedziba Medycznej Szkoły Policealnej im. prof. Rudolfa Weigla w Jaśle) rozpocznie się „Regionalne czytanie”. Uczestniczące w imprezie dzieci wysłuchają głośnego czytania, oraz wezmą udział w zabawach integracyjnych przygotowanych przez słuchaczy Medycznej Szkoły Policealnej im. prof. Rudolfa Weigla w Jaśle oraz licznych konkursach literackich i plastycznych. Dużą atrakcją dla dzieci będzie niewatpliwie spotkanie autorskie z Łukaszem Dębskim.

4 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbędzie się międzyszkolny konkurs czytelniczy „Magia Harry’ego Pottera”. O godzinie 10.00 w Komendzie Powiatowej Policji jasielskim przedszkolakom czytać będą policjanci.

Podsumowaniem VIII OTCD będzie Bal zorganizowany w Parku Miejskim ” W trakcie balu głośno czytać dla dzieci będą przedstawiciele władz lokalnych, sprzymierzeńcy i sponsorzy kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.

Odbędzie się również spotkanie autorskie z Kaliną Jerzykowską. Ponadto w trakcie imprezy przedszkolaki wezmą udział w licznych konkursach literackich i plastycznych, grach i zabawach ruchowych prowadzonych przez harcerzy. Przeprowadzony zostanie również konkurs na najładniejsze przebranie.

Stałe cykle spotkań organizowane w ramach ogólnopolskiej akcji dla różnych grup wiekowych odbywać się będą przez cały tydzień w filiach MBP w Jaśle. Zaproszeni goście: czytać będą wybrane fragmenty książek z kolekcji CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM. Spotkaniom tym towarzyszyć będą gry i zabawy nawiązujące do przeczytanych utworów.

Sponsorzy VIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom: Karpacka Spółka Gazownictwa sp. z o.o. w Tarnowie Oddział Zakład Gazowniczy w Jaśle, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A., Karpacki Oddział Obrotu Gazem w Tarnowie, Gazownia Jasielska, Bank PEKAO S.A., Piekarnia Jana Wątroby, F.H. Hurtownia Farb „Remoncik”.

Marta Gąsiorowska | MBP w Jaśle

SŁOWA KLUCZOWE