Informacje

Dębowiec: Świętowali strażacy-ochotnicy z całego powiatu

We mszy świętej wzięły udział delegacje OSP z całego powiatu jasielskiego. Fot. Damian Palar
We mszy świętej wzięły udział delegacje OSP z całego powiatu jasielskiego.
Fot. Damian Palar

W Sanktuarium Matki Boskiej Saletyńskiej w Dębowcu odbyły się dzisiaj Powiatowe Obchody Dnia Strażaka. Z tej okazji została odprawiona polowa msza święta, której przewodniczył ksiądz biskup Edward Białogłowski. U stóp Płaczącej Pani modliły się delegacje strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych ze wszystkich gmin powiatu jasielskiego.

W homilii ksiądz biskup mówił o tym, że dzisiaj strażacy-ochotnicy nie tylko walczą z żywiołem ognia, ale także biorą udział w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych, wypadków drogowych i innych zagrożeń miejscowych. Podkreślił również, że wielu ochotników dla ratowania mienia i życia innych osób, często poświęca swoje zdrowie.

Świętując święto waszego patrona, odważnego rzymskiego żołnierza, który nie dał się omamić ani strachem, ani przekupstwem. Oddał życie Chrystusowi, bo wyznawał prawdę, że od Niego otrzymał życie i jemu ma dotrzymać wierności. Modlimy się, aby wierność waszego patrona była również wzorem dla waszej wierności. Tej, w codziennej służbie, którą codziennie podejmujecie, ale także waszej wierności ludzkiej, chrześcijańskiej, rodzinnej. Bo przecież służba strażacka jest jakimś jednym wycinkiem i wymiarem waszego życia, waszego powołania. – zwrócił się do zgromadzonych na placu przed sanktuarium ksiądz biskup Edward Białogłowski.

W ubiegłym roku ochotnicy z powiatu jasielskiego świętowali w Skołyszynie, gdzie do tamtejszego kościoła sprowadzono relikwie patrona strażaków świętego Floriana. Tegoroczne uroczystości powiatowe odbyły się na gościnnej Ziemi Dębowieckiej.

Z okazji waszego święta, w imieniu własnym i całego samorządu gminy Dębowiec, pragnę wam złożyć wyrazy szacunku i podziękowania za waszą trudną, niebezpieczną i ofiarną służbę. Podziękowania kieruję do wszystkich strażaków i ich rodzin. Życzę dużo zdrowia, optymizmu i wzajemnej życzliwości. Niech święty Florian ma was zawsze w swojej opiece, daje wam szczęście i prowadzi do spełnienia waszych planów i zamierzeń. – życzył wszystkim zebranym Zbigniew Staniszewski, wójt gminy Dębowiec.

Na terenie powiatu jasielskiego działa 98 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, które skupiają ponad 4200 strażaków. Do ich dyspozycji jest ponad 120 wozów bojowych, które w razie zagrożenia wyjeżdżają do pomocy jednostce Państwowej Straży Pożarnej z Jasła. A zadania strażaków-ochotników z roku na rok stają się coraz bardziej nietypowe. Nie są to już tylko wyjazdy do gaszenia pożarów.

Myślę, że to poszanowanie na terenie powiatu jasielskiego jest bardzo korzystne co do działania tych strażaków. Bardzo chętnie udzielają wszelkiej pomocy, jeżeli zachodzi taka potrzeba przy powodziach, czy tam w wypadkach drogowych. Także nasza działalność jest bardzo korzystna. Wspieramy państwową straż dużo. – mówi Franciszek Labut, prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP.

W uroczystościach wzięły udział również władze samorządowe z terenu powiatu jasielskiego. Obchody zakończono przemarszem pocztów sztandarowych z sanktuarium na stadion w Dębowcu, gdzie odbyła się wspólna biesiada.

SERWIS FOTO:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE