Kultura | rozrywka | edukacja

Jubileusz literacki i promocja nowej książki Eustachego Rylskiego

W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza 12 maja 2009 r. na spotkanie autorskie z Eustachym Rylskim prozaikiem, dramaturgiem, scenarzystą.

Eustachy Rylski uważany jest za jednego z najlepszych polskich pisarzy współczesnych. Zadebiutował dosyć późno, w wieku 39 lat. W 1984 r. wydał dyptyk powieściowy „Stankiewicz. Powrót”, który krytyka przyjęła bardzo entuzjastycznie i zamilkł na 20 lat. W latach 90. napisał kilka scenariuszy do Teatru Telewizji m.in. Chłodna jesień, Zapach wistarii czy Netta. Po długiej przerwie w 2004 r. wydał powieść „Człowiek w cieniu” za którą otrzymał Nagrodę Literacką im. J. Mackiewicza, za powieść „Warunek” nominowany był do Nagrody Nike. W 2009 r. pisarz obchodzi jubileusz 25 lecia literackiej twórczości. Obecnie promuje swoją najnowszą książkę, zbiór esejów „Po śniadaniu”.

„ …Niewielki zbiór szkiców Eustachego Rylskiego to rzadkość, bo pisarze dziś raczej nie opowiadają o swoich fascynacjach literackich. Szkoda, bo są najlepszymi czytelnikami. Rylski przedstawia siedmiu pisarzy, którzy byli dla niego ważni w różnych momentach życia. Nie opowiada więc tylko o literaturze, ale i o sobie. „Po śniadaniu” staje się więc najbardziej osobistą książką Rylskiego, który w prozie unika wszelkich autobiografizmów….” z recenzji Justyny Sobolewskiej.

Spotkanie z pisarzem odbędzie się 12 maja o godz. 9.30 w Czytelni Głównej MBP.

Beata Szybka | MBP w Jaśle

SŁOWA KLUCZOWE