Na drogach

Kwiecień na drogach powiatu jasielskiego

Mniej kolizji drogowych i pijanych kierowców, taka sama liczba wypadków, rannych i śmiertelnych ofiar – tak przedstawiają się statystyki kwietnia 2009 r. Na drogach powiatu było bezpieczniej niż w kwietniu ubiegłego roku.

Funkcjonariusze jasielskiej drogówki podsumowali stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Z analizy wynika, że w minionym miesiącu policjanci interweniowali w związku z 6 wypadkami, w których rannych zostało 5 osób, jedna zginęła. W porównaniu do kwietnia 2008 r. statystyka wypadków i ich skutków była taka sama.

Do śmiertelnego wypadu doszło 25 kwietnia na ul. Św. Jana z Dukli w Jaśle. Wstępnie ustalono, że kierujący motocyklem na łuku drogi wyprzedzał jadący przed nim samochód. Stracił panowanie nad motocyklem, zjechał na przeciwległy pas jezdni, a następnie wjechał na chodnik. Motocykl wywrócił się na bok, po czym razem z kierującym stoczył ze znajdującej się za chodnikiem skarpy. Motocyklista został wyrzucony z siedzenia i prawdopodobnie uderzył w rosnące przy skarpie drzewo. Nieprzytomnego, 32-letniego mężczyznę przewieziono karetką do szpitala, gdzie zmarł.

W kwietniu 2009 r. zdecydowanie zmniejszyła się natomiast liczba kolizji drogowych. Odnotowano ich 34 tj. o ponad 30 % mniej. Spadła również liczba kierowców, którzy odważyli się usiąść za kierownicą po kilku „głębszych”. W minionym miesiącu policjanci zatrzymali 43 pijanych kierowców (w kwietniu 2008 r. – 61). Byli wśród nich kierowcy samochodów, rowerzyści, kierujący motorowerami, a nawet traktorzyści. Główną przyczyną wypadków było przekraczanie dozwolonej prędkości.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE