Informacje

Magda odebrała nagrodę we Francji

Magda z wizytą we Francji. Dziewczynka przywiozła stamtąd sporo wrażeń. Fot. archiwum
Magda z wizytą we Francji. Dziewczynka przywiozła stamtąd sporo wrażeń.
Fot. archiwum

Magda Tomkiewicz, uzdolniona dziesięcioletnia plastyczka z Jasła, odebrała w Troyes we Francji nagrodę za udział w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Plastycznym pod patronatem UNESCO.

Konkurs, w którym wzięła udział uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle, obejmował swoim zasięgiem państwa całego świata. Praca Magdy została wybrana spośród 4092 prac które napłynęły z całego świata. Wybrano 100 laureatów w sześciu kategoriach wiekowych. Magda została laureatką w grupie wiekowej 10-13 lat. Otrzymując tytuł laureatki godnie reprezentowała Polskę i region Podkarpacia oraz miasto Jasło.

11 maja Magda gościła razem z mamą w Pytaniu na śniadanie. Fot. archiwum
11 maja Magda gościła razem z mamą w "Pytaniu na śniadanie".
Fot. archiwum

Przed wyjazdem do Francji, dziewczynka wraz z mamą została zaproszona do studia telewizyjnej „Dwójki”. Wystąpiła tam w porannym programie „Pytanie na śniadanie”. Program miał charakter ukazania dzieci zdolnych z których możemy być dumni. W programie Magda zaprezentowała swoje prace plastyczne. Były to obrazy malowane na płótnie farbami akrylowymi są to ulubione techniki Magdy. Prezentowała także akwarele i grafikę. Magda przedstawiła także dyplomy zdobyte w konkursach plastycznych.

Na uroczyste wręczenie nagród, Magda mogła wyjechać tylko dzięki pomocy sponsorów: burmistrz miasta Jasła Marii Kurowskiej oraz Zarządowi PNiG w Jaśle. Podsumowanie konkursu odbyło się 16 maja w Troyes we Francji podczas Międzynarodowej wystawy Sztuk Plastycznych „ Le Geste en Liberte 2009” w UNESCO Centre Louis Francois. Nagrody wręczał prezydent Stosunków Międzynarodowych w Centre pour UNESCO Louis Francois w Troyes Michel Girost.

Podczas wizyty we Francji, Magda miała okazję zwiedzić miasto uznawane za „miasto świateł” i „miasto muzyki”. Przed rozdaniem nagród obejrzała wystawę nagrodzonych prac w Musee dArt Moderne w Troyes. Zwiedziła także miejscową katedrę ST-Pierre – et – St-Paul, gotycką bazylikę St-Urbain oraz Rue Larivey typowe uliczki Troyes z drewniano ceglanymi domami. Troyes zachwyca wspaniałymi gotyckimi kościołami i XVI-wiecznymi dziedzińcami w historycznym centrum. Podróż Magdy do Francji zapisze się na pewno w jej pamięci.

Serdecznie gratulujemy Magdzie sukcesu i życzymy kolejnych.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE