Informacje

„Moje życie było pasmem miłości” (foto)

W Jasielskim Domu Kultury odbyło się wczoraj spotkanie z doktor Wandą Półtawską. Wieloletnia przyjaciółka Ojca Świętego Jana Pawła II opowiadała o miłości, swoich spotkaniach z papieżem, a wcześniej księdzem Karolem Wojtyłą oraz cudownym uzdrowieniu przez Ojca Pio. Jej wykład pod hasłem „Życie jest drogą do szczęścia” przyciągnął mieszkańców Jasła w różnym wieku.

Wanda Półtawska (ur. 1921) z wykształcenia jest doktorem nauk medycznych oraz specjalistą w dziedzinie psychiatrii. Podczas II wojny światowej była harcerką Szarych Szeregów, za co została skazana na śmierć. Wysłano ją do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrucku. Na szczęście udało jej się przetrwać obozową gehennę. Jej szacunek do życia jest wynikiem wielkiej miłości.

Moje życie było pasmem miłości. Kochali mnie w domu, kochali mnie w szkole, kochali mnie potem. Myślę, że to jest recepta na szczęście. Musisz być kochany, ale na to, żeby być kochanym, musisz ty kochać. Trzeba do ludzi mieć stosunek nie tylko pozytywny, ale akceptujący. Jestem przekonana, że szczęście to jest właśnie to: jesteś z miłości, dla miłości, przez miłość. – opowiada Wanda Półtawska.

Tematu miłości mogła dotykać przez bliskość człowieka, który uczył ludzi pięknej miłości – najpierw księdza, potem kardynała i wreszcie papieża Jana Pawła II.

Czym jest miłość według Wandy Półtawskiej?

Źródłem życia człowieka, ponieważ człowiek zaistniał z nadmiaru miłości Boga. Miłość jest źródłem życia ludzkiego i celem. Człowiek zrodzony dla miłości, dlatego ją ma realizować. Jak mu się to uda, to jest szczęśliwy. Jedyne co ma zrobić, to pilnować jaka to ma być miłość. Dar siebie samego w celu ubogacenia drugiej osoby. – mówi.

Zdaniem przyjaciółki Ojca Świętego Jana Pawła II, człowiek musi się zaangażować, by osiągnąć życie wieczne. Po drodze życia nie może czynić złego, bo te czyny będą się ciągnąć za nim. Człowiek musi uważać życie jako drogę do dostania się do Nieba. Jeśli tego nie zrozumie, staje się przegranym.

Recepta jest taka: żyj codziennie starając się zarobić na miłość każdym dobrym czynem. Miłość bliźniego prowadzi do nieba. Kochaj wszystkich tak, jak Pan Jezus. Drogą do Nieba jest posłuszeństwo Bożym przykazaniom. Pan Bóg wie lepiej co człowiekowi potrzeba. Więc słuchaj, drogowskazy masz. Dlaczego nie słuchasz? Nie słucha ludzka pycha i głupota. – odpowiada Wanda Półtawska.

Przyjaciółka papieża Jana Pawła II wspominała również o swoim cudownym uzdrowieniu przez Ojca Pio. W 1962 roku lekarze stwierdzili u niej guz, który był najprawdopodobniej nowotworem złośliwym. Wtedy biskup Karol Wojtyła napisał do Ojca Pio list z prośbą o modlitwę w jej intencji. Po kilku dniach niespodziewanie guz zniknął i nie była konieczna operacja.

Dr Wanda Półtawska przebywała w Jaśle na zaproszenie burmistrz Marii Kurowskiej. To właśnie ona, po rozmowie z jasielskim winiarzem Wiktorem Szpakiem, zdecydowała się zaprosić panią doktor do Jasła. Burmistrz Jasła znała Wandę Półtawską z czasów, kiedy uczestniczyła w zajęciach dominikańskiej „Beczki” w Krakowie.

Myślę, że ten wykład pokazał nam, że nie ma innej drogi, jeżeli człowiek chce być szczęśliwy, jak tylko ta. Szanować swoje życie, cudze życie, a przede wszystkim uszanować życie dziecka nienarodzonego. Takie mam wielkie marzenie po tym spotkaniu, żeby nie zdarzyło się, aby jakiekolwiek dziecko w naszym mieście zostało zabite w łonie własnej matki. Myślę, że to spotkanie będzie przyczynkiem do tego, abyśmy bardzo głęboko rozważali te trudne sprawy rodzicielstwa. – powiedziała Maria Kurowska.

Na pamiątkę pobytu w Jaśle, Wanda Półtawska otrzymała od pani burmistrz pamiątkowy obraz autorstwa Anitty Rotter z Polańczyka. Obraz wzorowany był na pamiątkowym zdjęciu z jubileuszu 50-lecia małżeństwa państwa Półtawskich i przedstawia on Ojca Świętego Jana Pawła II, który im błogosławi.

Po spotkaniu jeszcze przez długi czas dr Półtawska podpisywała swoje książki i rozmawiała ze wzruszonymi mieszkańcami Jasła.

SERWIS FOTO:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE