Kultura | rozrywka | edukacja

Pamiętamy o naszym ukochanym Papieżu (foto)

Dzisiaj mija 89. rocznica urodzin naszego wielkiego rodaka, papieża Jana Pawła II. Choć od Jego śmierci minęły już ponad cztery lata, wciąż jest żywy w pamięci Jaślan. Od 2005 roku w rocznicę urodzin Ojca Świętego Młodzieżowy Dom Kultury organizuje Święto Ulicy Jana Pawła II. Tak było również w tym roku.

W Młodzieżowym Domu Kultury już po raz piąty odbył się koncert poświęcony pamięci papieża Jana Pawła II. Z tej okazji wystąpił Sanocki Chór Kameralny pod kierownictwem Elżbiety Przystasz, który wykonał utwory gospel, pieśni i słynne arie operowe. W zespole występują również rodowici Jaślanie, m.in. Joanna Pietruszk, której można było posłuchać dzisiaj na scenie.

Chcemy, aby pamięć o naszym wielkim Polaku trwała w nas wszystkich. Chcemy również, aby tradycja tych spotkań majowych w dniu 18 maja wrosła na stałe w tradycje Młodzieżowego Domu Kultury. Dlatego zapraszamy wszystkich mieszkańców, szczególnie mieszkańców ulicy Jana Pawła II, przy której umiejscowiony jest także MDK. Najważniejsze dla nas to, żeby pamiętać, aby dziękować temu człowiekowi za naukę, którą nam wszystkim pozostawił. – powiedziała Grażyna Leńczuk, dyrektor MDK w Jaśle.

Z tej okazji wystąpiły również recytatorki Młodzieżowego Domu Kultury, które zaprezentowały fragmenty utworów Karola Wojtyły. Cały koncert prowadziła Agnieszka Kuczała z Młodzieżowego Domu Kultury.

Pamięć o papieżu Polaku nie jest też obca mieszkańcom ulicy, której patronuje. Na domach zawisły flagi papieskie i miasta Jasła, w oknach domów pojawiły się portrety z wizerunkiem Jana Pawła II, a wzdłuż ulicy zapłonęły licznie znicze. Jaślanie nie zapominają o tak wybitnej postaci, jaką był Ojciec Święty.

Myślę, że to nie jest kwestia zapomnienia. Pewnie to jest jakiś naturalny proces, który dokonuje się w każdym człowieku. Chodzi chyba o taką głębszą pamięć związaną nie tylko z uroczystościami, rocznicami, ale pamięć, która się rozciąga permanentnie w życie. – mówi ksiądz Jacek Szczęch.

Obecnie trwa proces beatyfikacyjny papieża Polaka. Po beatyfikacji Jan Paweł II zostanie ogłoszony błogosławionym w Kościele katolickim. Potem mógłby rozpocząć się proces kanonizacji, po którym Ojciec Święty byłby uznany za świętego.

SERWIS FOTO:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE