Kultura | rozrywka | edukacja

Polska prapremiera w jasielskiej bibliotece

Po spotkaniu autor rozdawał autografy (fot. MBP)
Po spotkaniu autor rozdawał autografy (fot. MBP)

O czym marzył mały Bangsi? Dlaczego Grimur nosił na głowie metalowy czajnik? Czy wszyscy ludzie są źli? Oraz dlaczego Bezkres nie czuje się już samotny?

Odpowiedzi na te pytania poznali uczestnicy spotkania z Hubertem Klimko -Dobrzanieckim, który gościł 9 maja 2009 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.

Przed jasielskimi uczniami szkół podstawowych Hubert Klimko – Dobrzaniecki, nominowany w 2007 roku do Nagrody Nike i Paszportu Polityki, zadebiutował jako pisarz dla dzieci.

W trakcie spotkania autor czytał swoją najnowszą, niepublikowaną dotąd w Polsce książkę dla dzieci „Bangsi”.

„Cieszę się, że to właśnie u Was ma miejsce prapremiera mojej książki. To jedyna i niepowtarzalna chwila” – zapewniał młodych czytelników pisarz. Głośnemu czytaniu bajki towarzyszyły opowieści o Grenlandii, Islandii, Wikingach i Eskimosach. W trakcie spotkania dzieci podziwiały również wyświetlane na ekranie ilustracje do książki autorstwa Marcina Dopieralskiego.

Spotkanie zorganizowane zostało w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

Hubert Klimko – Dobrzaniecki – studiował filozofię, teologię i filologię islandzką. Przez dziesięć lat mieszkał w Islandii, gdzie pracował w różnych zawodach. Obecnie mieszka w Austrii. Do tej pory w Polsce ukazały się: quasi-powieść składająca się z dwóch odrębnych opowiadań „Dom Róży. Krysuvik.”, powieść „Raz.Dwa.Trzy.”, nowela „Kołysanka dla wisielca” oraz zbiór opowiadań „Wariat”. Swoją twórczość dla dorosłych czytelników Hubert Klimko Dobrzaniecki prezentował w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle w maju 2008 roku.

Marta Gąsiorowska | MBP w Jaśle

SŁOWA KLUCZOWE