Sport | rekreacja | turystyka

Siatkarki ku pamięci Jerzego Janusza

W minioną niedzielę (26 kwietnia) na hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle odbył się turniej siatkarski upamiętniający Jerzego Janusza. Organizatorem spotkania był UKS MOSiR Jasło oraz byłe wychowanki zmarłego przed trzema laty długoletniego trenera jasielskich siatkarek.

Jerzy Janusz był znanym w jasielskim środowisku sportowym trenerem siatkarskich drużyn kobiet. Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Katowicach. Jako trener debiutował w klubie LKS Liwocz Jasło. W 1978 roku zaczął pracować jako drugi trener z II ligową drużyną siatkarek MZKS Czarni Jasło. Po spadku klubu do trzeciej ligi prowadził drużyny młodzieżowe. W 1981 r. zespół juniorek grał w finałach mistrzostw Polski w Radomiu, gdzie zajął czwarte miejsce. Sześć lat później prowadził drużynę, która grała w finałach Spartakiady Młodzieży w Elblągu. W 1995 r. z juniorkami młodszymi awansował do półfinału mistrzostw Polski w Lublinie. Rok później znów drużyna z Jasła grała w półfinale mistrzostw Polski juniorek w Węgrowie.

W 1997 roku awansował wraz z siatkarkami Gamratu do II ligi. Za sukcesy na arenie sportowej został wybrany trenerem roku województwa krośnieńskiego. Siatkarki w debiutanckim sezonie 1997/98 w II lidze uplasowały się w czołówce tabeli. W następnym sezonie 1998/99 przegrały dopiero w play off walkę o I ligę.

W sezonie 1989/1990 odbył staż trenerski w Wiśle Kraków. W wieloletniej karierze trenerskiej wychował wiele znakomitych siatkarek, m.in. byłe reprezentantki Polski Małgorzatę Jawor i Dorotę Pykosz.

W ślady ojca poszli jego dwaj synowie: Grzegorz jest pierwszoligowym sędzią siatkarskim, natomiast Tomasz trenuje drużyny młodzieżowe dziewcząt.

W turnieju wystąpiły wszystkie zespoły UKS MOSiR Jasło oraz drużyna byłych zawodniczek klubu MZKS Czarni Jasło.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE