Kultura | rozrywka | edukacja

Sukces Rafała Kamińskiego na Carpathii 2009

Rafał Kamiński, solista Jasielskiego Domu Kultury, został laureatem V Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Carpathia Festival” Rzeszów 2009. Piosenką „Relentles buttons” zdobył uznanie jury, które uznało go za najciekawszą osobowość festiwalu.

Tylko 15 solistów i 15 zespołów, spośród nadesłanych 140, zostało zakwalifikowanych do kolejnego etapu festiwalu. W finałowej 5 solistów, jako jedyny Polak, znalazł się właśnie 18-letni Rafał. W skład festiwalowego jury wchodzili: Dorota Szpetkowska, Zygmunt Kukla, Egon Póka, Peter Lipa, Attila Weinberger, Jerzy Dynia.

Carpathia to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów, w którym udział biorą znani i cenieni wokaliści oraz zespoły, dlatego tym bardziej cieszy nas to, że Rafał znalazł się w gronie laureatów. Być może stało się to dlatego, że piosenka, którą śpiewał była zupełnie inna od pozostałych – mówi Ewa Grzebień, instruktor śpiewu JDK.

Słowa piosenki „Relentles buttons” to wiersz „Guziki” Zbigniewa Herberta, napisany ku pamięci ojca poety, który zginął w Katyniu. Wiersz na język angielski przełożyła Anna Siemiączko. Muzykę skomponowali Ewa Grzebień i Rafał Kamiński.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE