Informacje

Symbol Gwardii Dębowieckiej odnowiony

Symbol Gwardii Dębowieckiej przed i po renowacji. Fot. archiwum
Symbol Gwardii Dębowieckiej przed i po renowacji.
Fot. archiwum

Dzięki staraniom Stowarzyszenia Miłośników Dębowca i Okolicy, udało się odrestaurować wizerunek orła ze sztandaru Gwardii Dębowieckiej. Pochodzi on z połowy XIX wieku i jest bardzo cennym zabytkiem sztuki hafciarskiej w naszym regionie.

Orzeł pochodzący z połowy XIX wieku został wykonany w miejscowym dworze dla Gwardii Dębowieckiej. Przez wiele powojennych lat był przechowywany w kościele parafialnym w Mikołajku. Chroniony przed rozmiarem wojennej pożogi i warunkami atmosferycznymi ulegał dalszej destrukcji. Po jego odnalezieniu w latach 60-tych ubiegłego wieku były wykonywane tylko doraźne naprawy. Wtedy też został naszyty na chorągiew i noszony podczas uroczystych procesji. Po reaktywacji Gwardii Dębowieckiej w 1999 roku, stał się na nowo jej symbolem.

Jesienią 2007 roku gwardziści i członkowie Stowarzyszenia Miłośników Dębowca i Okolicy podjęli decyzję o jego renowacji. Dzięki zaangażowaniu wójta gminy Zbigniewa Staniszewskiego, orzeł trafił do krakowskiej pracowni Barbary Kalfas – historyka sztuki i konserwatora tkanin zabytkowych.

Po przeprowadzeniu dalszych czynności zabezpieczających, zaleconych przez panią konserwator, ponownie zostanie udostępniony społeczeństwu Dębowca i okolicy, dla którego od zawsze był symbolem walki o wolność i niepodległość. Gwardziści znów będą mogli prezentować swój sztandar podczas ważnych uroczystości patriotycznych.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE