Informacje

Tarnowiec: Tylko jeden kandydat na wójta

Jedynym kandydatem w wyborach jest Bogusław Wójcik, który od 19 lat jest sekretarzem gminy Tarnowiec. Fot. Damian Palar
Jedynym kandydatem w wyborach jest Bogusław Wójcik, który od 19 lat jest sekretarzem gminy Tarnowiec.
Fot. Damian Palar

14 czerwca mieszkańcy gminy Tarnowiec będą wybierali następcę zmarłego w marcu br. wójta Krzysztofa Szajnickiego. Na karcie wyborczej pojawi się nazwisko tylko jednego kandydata. Swojego kandydata miał również PiS, ale nie zdążył z jego rejestracją. Według polityków tej partii wybory zostały rozpisane pod obecnego zarządcę gminy Bogusława Wójcika.

W dniu 29 kwietnia wyszło rozporządzenie premiera w sprawie przedterminowych wyborów w gminie Tarnowiec. Równocześnie z rozporządzeniem zostało przedstawione obwieszczenie wojewody z dnia 30 kwietnia, które określa kalendarz wyborczy. Zgodnie z przedstawionym kalendarzem, komitety wyborcze miały cztery dni na zarejestrowanie się w siedzibie gminnej komisji wyborczej.

Gmina praktycznie nie ma żadnego wpływu na ogłoszenie terminu wyborów. Mieliśmy tylko tyle wpływ, że naszym obowiązkiem jest rozplakatowanie obwieszczeń na terenie gminy. To zostało w maksymalnie szybkim czasie zrobione dlatego, że obwieszczenie trafiło do nas drogą mailową we czwartek 30 kwietnia przed godziną 15, a od 16 do 18 zostało to rozplakatowane. – mówi Bogusław Wójcik, p.o. wójta gminy Tarnowiec.

Sam zainteresowany zdążył zarejestrować swój komitet wyborczy w ten sam dzień, kiedy do urzędu wpłynęło obwieszczenie o wyborach. Swojego kandydata na wójta gminy miał również PiS. Do walki z długoletnim sekretarzem gminy chciał wystawić radnego powiatowego Jana Muzykę. Jednak partia nie zdążyła zarejestrować się u komisarza wyborczego twierdząc, że celowo zmanipulowano kalendarz wyborczy, ustawiając tym samym wybory pod Wójcika.

Gminny komitet PiS wystosował protest do komisarza wyborczego w Krośnie, w którym m.in. czytamy: „Data ogłoszenia Obwieszczenia przez wojewodę tj. 30 kwietnia 2009 r. wydaje nam się nieodpowiednia ze względu na rozpoczynający się długi weekend majowy (1 – 3 maj), podczas którego PKW w Krośnie była nieczynna, a na stronach PKW Krośnie nie było żadnych informacji o terminie przeprowadzenia wyborów. Zastanawia nas również bardzo krótki termin na zawiadomienie Komisarza Wyborczego o utworzeniu komitetów wyborczych (4 dni w tym 3 dni wolne od pracy). Uniemożliwiło to zawiadomienie Komisarza Wyborczego o utworzeniu komitetów wyborczych wyborców i partii politycznych oprócz bezpośrednio zainteresowanego pełniącego funkcję Gminy Tarnowiec Bogusława Wójcika, który jako jedyny zgłosił swój komitet w nadchodzących wyborach. Duże zastrzeżenia budzi również forma podania do wiadomości publicznej informacji o kalendarzu wyborczym„.

Protest został również przekazany do premiera Donalda Tuska, ministra spraw wewnętrznych i administracji, rzecznika praw obywatelskich i przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej. Pismo trafiło również do lokalnych mediów.

Wybory się odbędą

Pomimo, że na karcie do głosowania pojawi się tylko jedno nazwisko kandydata, nie koniecznie zostanie on wybrany na nowego wójta gminy. Aby wygrać wybory, Bogusław Wójcik będzie potrzebował ponad 50 procent głosów. Gdyby jednak mieszkańcy gminy nie poszli do urn, nowego wójta wybierze Rada Gminy Tarnowiec w odrębnym trybie wyborczym.

Jeszcze trochę pracy przede mną, żeby przekonać ludzi do siebie. – dodaje Bogusław Wójcik.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE