Kultura | rozrywka | edukacja

Urzekający Stambuł i cieśnina Bosfor (zapowiedź)

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza 2 czerwca 2009 r. na drugą część relacji z podróży po Turcji Tomasza Dobrowolskiego i Andrzeja Kukli poświęconą Stambułowi i cieśninie Bosfor.

Stambuł to bajkowa mieszanka Orientu i Zachodu, wyjątkowe miasto, które przez wiele wieków było centrum cywilizowanego świata. Turcy są bardzo dumni z nowoczesnej stolicy Ankary, ale to stary Stambuł szczyci się mianem ich ukochanego miasta i nic w tym dziwnego.

Stambuł położony jest nad cieśniną Bosfor i Morzem Marmara. Jako jedyne miasto na świecie leży na dwóch kontynentach: w Europie i Azji. Największe miasto Turcji i jedno z największych miast świata, największa aglomeracja w Europie. Półwysep otacza od południa Morze Marmara, a od wschodu cieśnina Bosfor. Na Półwyspie znajdują się największe kościoły, najwspanialsze meczety i największe muzea. Na dwóch z siedmiu wzgórz, na których leży Stambuł zbudowano Pałac Topkapı i Meczet Sultanahmet. Tu znajduje się również Hipodrom, Hagia Sofia. Stare miasto jest otoczone murami miejskimi pochodzącymi z IV i V n.e. Na brzegu Bosforu, zarówno po stronie europejskiej jak i azjatyckiej, bogaci Stambulczycy budowali pałace i luksusowe wille służące za letnie rezydencje.

Spotkanie odbędzie się 2 czerwca (wtorek) o godz. 17.00 w Czytelni Głównej MBP, ul. Kołłątaja 1.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE