Kultura | rozrywka | edukacja

W komiksie można powiedzieć więcej niż w rysunku satyrycznym

Tomasz Niewiadomski, fot. MBP w Jaśle
Tomasz Niewiadomski.
Fot. MBP w Jaśle

W ramach projektu „Literacki alfabet” 18 maja 2009 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie z Tomaszem Niewiadomskim, grafikiem i twórcą komiksów.

Debiutował w 1991 r. na łamach Nowej Fantastyki i to właśnie tam w 1994 r. pojawił się stworzony przez niego Ratman, czyli Człowiek – Szczur, jeden z najbardziej niezwykłych bohaterów polskiego komiksu. Tematy do komiksów czerpie z codzienności, najbardziej inspiruje go świat polityki, przetwarza rzeczywistość w sposób surrealistyczny i dowcipny. Historie przez niego opisywane pełne są językowych żartów i zaskakujących skojarzeń. Oprócz Ratmana wykreował jeszcze dwie inne postacie – Nerwolwera oraz Bola. Za swoich mistrzów uważa Daniela Mroza, Andrzeja Mleczko i Sławomira Mrożka.

„..Pierwsze kredki dostałem od ojca, jeszcze w kołysce, rysowałem nimi na ścianie. Można powiedzieć, że zaczynałem od graffiti. Czytać nauczyłem się na komiksach ze Świata Młodych…” wspominał Niewiadomski.

Brał udział w organizowanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego ogólnopolskim konkursie na komiks Powstanie ’44 w komiksie. Jego komiksy ukazały się w pokonkursowej antologii prac wyróżnionych.

Jest wielkim miłośnikiem kotów, które często są bohaterami jego komiksów. W 2008 r. prace Niewiadomskiego prezentowane były na wystawie Koty w polskim komiksie w Instytucie Polskim w Pradze.

Najczęściej publikuje w Czasie Fantastyki, dodatku dla prenumeratorów Nowej Fantastyki. Końcem 2009 r. ukaże się kolejny tom przygód Ratmana Przygoda morska Ratmana. Dzięki multimedialnemu pokazowi uczestnicy spotkania mogli zobaczyć najnowsze prace artysty.

Spotkanie zrealizowano w ramach projektu „Literacki alfabet” ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Beata Szybka | MBP w Jaśle

SŁOWA KLUCZOWE