Informacje

„W obronie ludzkiej godności” (foto)

Dzień 8 Maja obchodzony jest na całym świecie Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Po raz kolejny powiatowe obchody największego święta humanitaryzmu odbyły się na terenie gościnnego Gimnazjum nr 1 w Jaśle. Jest to wiodąca w działalności czerwonokrzyskiej szkoła w powiecie jasielskim, gdzie jest duże zaangażowanie ze strony młodzieży, grona pedagogicznego, jak i dyrekcji placówki.

Przy Gimnazjum nr 1 im. św. Jadwigi Królowej, pod okiem opiekunki Łucji Witalec prężnie działa Szkolne Koło PCK. Jest to największa organizacja na terenie szkoły. Młodzież bardzo chętnie włącza się w działalność organizacji, niosąc bezinteresownie pomoc drugiemu człowiekowi.

Myślę, że nasza szkoła jest placówką, która bardzo chętnie włącza się w obchody Czerwonego Krzyża. Działa u nas koło Czerwonego Krzyża, działa bardzo prężnie, mamy wielu członków i bardzo chętnie pomagają tym ludziom, którzy tej pomocy potrzebują. Nie jest to z przymusu, robią to bardzo chętnie i w wielu wypadkach nawet nie wiemy, które to osoby są, bo są to bardzo często osoby anonimowe. – mówi Kazimierz Mikrut, dyrektor Gimnazjum nr 1 w Jaśle.

Obchody Dnia Czerwonego Krzyża odbywają się w tym roku pod hasłem „W obronie ludzkiej godności”. Jest to wspaniała okazja, by upowszechniać wśród młodzieży ideały humanitaryzmu i bezinteresownej pomocy.

Wiele haseł, które przyjmuje w swojej działalności Polski Czerwony Krzyż, jest właściwie wizytówką tego, co my robimy. „W obronie ludzkiej godności”, czyli praktycznie w tym haśle zawiera się cała nasza działalność, poszanowania człowieka, zauważenia człowieka w potrzebie przed tego, który może mu pomóc. Niezmiernie ważne jest, abyśmy zaczynali propagowanie tych idei pomocy drugiemu człowiekowi od dzieci i młodzieży. Chodzi nam o to, abyśmy te idee przekazywali już od najmłodszych pokoleń. – powiedziała Alicja Zając, prezes Zarządu Rejonowego PCK w Jaśle.

Na placu przed Gimnazjum nr 1 zaprezentowali się uczniowie Gimnazjum nr 1, Szkoły Podstawowej nr 2 oraz przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 10 i 11. Były występy artystyczne, darmowy pomiar ciśnienia tętniczego krwi, pokazy udzielania pierwszej pomocy. Uczennice rozdawały również symboliczne kwiaty.

Dzięki organizowaniu takich akcji, młodzież może poznać zasady działania Czerwonego Krzyża, jak i wpoić je w życie. Liczymy, że młodzież z dzisiejszego dnia wyniesie wiele korzyści, które wpoją w przyszłe życie. – dodaje Krystyna Długosz, kierownik biura ZR PCK w Jaśle.

Dzisiejszym świętem rozpoczęły się obchody jubileuszu 90-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża w powiecie jasielskim. Jest to szczególny rok również ze względu na to, że odbędą się wybory władz centralnych, okręgowych i rejonowych organizacji. Wybory będą miały miejsce również w strukturach podstawowych takich, jak klubu Honorowych Dawców Krwi.

SERWIS FOTO:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE