Kultura | rozrywka | edukacja

W świecie legend Bogusława Masteja

Felicja Jałosińska, prezes SMJiRJ oraz Bogusław Mastej, autor książki. Fot. MBP w Jaśle
Felicja Jałosińska, prezes SMJiRJ oraz Bogusław Mastej, autor książki.
Fot. MBP w Jaśle

15 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle w ramach Tygodnia Bibliotek odbyła się promocja książki Bogusława Masteja „Legendy na naszej scenie”. Bogusław Mastej jest emerytowanym nauczycielem, regionalistą, autorem wielu sztuk teatralnych przeznaczonych dla teatrów szkolnych. Szczególnie ceniony jest za cykl sztuk historycznych.

„Legendy na naszej scenie” to książka pomyślana jako podręcznik metodyczny dla animatorów teatru i realizatorów spektakli szkolnych. Zamieszczone w niej liczne didaskalia są wskazówkami dla pracy reżysera. Walory wydawnicze ksiażki podkreślają piękne rysunki Bożeny Jurkowskiej. Oś wydawnictwa stanowią legendy Podkarpacia ubrane w kostium dramatu.

Na spotkaniu gościła młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Jaśle, gdzie autor założył w 1957 r. Młodzieżowy Zespół Teatralny „Arlekin”. Podczas spotkania opowiedział o etapach pracy reżysera. Ułatwiła to przygotowana prezentacja multimedialna. Szczególną uwagę zwrócił na emisję głosu aktora, podkreślając jak ciężka to praca, aby wydobyć odpowiedni jego ton i barwę. Z właściwą swadą gawędziarza interesująco i z humorem opowiadał o własnej drodze aktorskiej i reżyserskiej. Na pytanie dlaczego nie został aktorem zawodowym, odpowiedział: „Przeszkodziła mi w tym śmierć ojca i zmuszony zostałem do podjęcia trudu opieki nad rodziną, swoją pasję realizuję w innej formie”.

Na zakończenie spotkania głos zabrała Felicja Jarosińska, prezes Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, która podkreśliła zaangażowanie autora w życie społeczne Jasła. Korektor książki Józef Bosak powiedział: „Znamienne jest zróżnicowanie językowe bohaterów dramatu. Występują tu elementy gwary, kolokwializmy. Każda postać ma charakterystyczny dla siebie sposób wysławiania”. Książkę zadedykował swojej żonie, która jak podkreślił jest jego pierwszym recenzentem.

Promocja została zrealizowana przy współudziale Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego.

Krystyna Ziemba | MBP w Jaśle

SŁOWA KLUCZOWE