Informacje

Warto przełamywać stereotypy o niepełnosprawnych (foto)

Zespół Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle gościł dzisiaj uczestników VIII Spartakiady Osób Niepełnosprawnych. Uczestnikami sportowych zmagań były osoby i dzieci niepełnosprawne z terenu miasta Jasła. Najważniejsze, że w spartakiadzie wszyscy byli zwycięzcami – nie było przegranych.

Organizatorami zmagań osób niepełnosprawnych byli: Zespół Szkół Miejskich nr 3 oraz Caritas Jasło. Od pierwszej edycji spartakiady duży wkład w jej organizację i promocję pośród lokalnej społeczności wniosła Joanna Nawracaj, rehabilitant i nauczyciel w ZSM nr 3. Jak sama podkreśla, najważniejszym elementem tego typu spotkań jest integracja środowiska osób niepełnosprawnych z osobami sprawnymi, wolontariuszami.

Celem spartakiady jest integracja środowisk osób niepełnosprawnych, wzajemna zabawa. Nie ma tu czysto sportowej rywalizacji. Każdy pokonuje własne słabości, świetnie się razem bawimy. Przede wszystkim uczy to młodzież z wolontariatu różnego rodzaju. Co roku wszyscy świetnie się bawimy. – mówi Joanna Nawracaj.

W organizację zabaw i gier aktywnie włączyli się wolontariusze z jasielskich szkolnych kół Caritas i PCK. To dzięki ich zaangażowaniu niepełnosprawni mogli się sprawdzić w różnych konkurencjach: rzutach do kosza, strzałach na bramkę, hokeju, pokonywaniem toru przeszkód i tunelu, czy rzutami piłką w kręgle. Wszystkie konkurencje dostosowane były do rodzaju niepełnosprawności (intelektualnych, czy fizycznych).

Konkurencje polegają na zabawie. Każda grupa otrzymuje swój puchar, dyplom. Każdy uczestnik otrzymuje nagrodę. Wszyscy są po prostu zwycięzcami. – dodaje Joanna Nawracaj.

Ośrodki, które wzięły udział w VIII Spartakiadzie Osób Niepełnosprawnych, to: Warsztaty Terapii Zajęciowej w Jaśle, Przedszkole Miejskie nr 9, Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Wadą Słuchu, Polski Związek Niewidomych Koło w Jaśle, Zespół Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle, Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Podkarpacie” oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Jaśle.

Tegoroczną spartakiadę poprzedziła msza święta w kościele pw. MB Częstochowskiej w Jaśle. Następnie uczestnicy przemaszerowali do Zespołu Szkół Miejskich nr 3, gdzie odbyła się prezentacja wszystkich ośrodków. Następnie oficjalnego otwarcia olimpiady dokonała burmistrz miasta Jasła Maria Kurowska. Wystąpiła również Miejsko-Kolejowa Orkiestra Dęta.

SERWIS FOTO:

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE