Kultura | rozrywka | edukacja

Afryka według Alain’a Mabanckou (zapowiedź)

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza na dyskusję o książce Alain’a Mabanckou „Kielonek”. Autor pochodzi z Republiki Konga. Aktualnie wykłada literaturę frankofońską i afroamerykańską na Uniwersytecie Michigan w Stanach Zjednoczonych. Jest autorem sześciu tomików poetyckich i sześciu powieści.

„Kielonek” to groteskowy obraz Afryki. Akcja rozgrywa się w kongijskim barze o nazwie „Śmierć kredytom”. Główny bohater Kielonek spisuje historię baru i związanych z nim postaci. Żonglerka słowna i odnośniki do literatury światowej stanowią niewątpliwy atut książki. „To literacki majstersztyk, który łączy w sobie humor i powagę, lekkość formy i doniosłość treści. Tę książkę trzeba czytać na głos, skandować, rapować i poddać się obezwładniającemu rytmowi jej fraz”. Wg T. Surdykowskiego ta powieść – gawęda, wpisuje się w afrykańską tradycję literatury mówionej. „Wartość książki nie tylko tkwi w antropologicznej ciekawości czy w doskonałym warsztacie pisarskim Mabanckou – to dojrzała pisarska refleksja, wymykająca się jednookiej, płaskiej perspektywie”.

Klub Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i British Council oraz WiMBP w Rzeszowie.

Spotkanie odbędzie się 30 czerwca (wtorek) w MBP w Jaśle, ul. Kołłątaja 1, godz. 16.00.

Krystyna Ziemba | MBP w Jaśle

SŁOWA KLUCZOWE