Informacje

Bezpieczny wyjazd na wakacje

To już ostatnie dni roku szkolnego. Przed nami pierwszy wakacyjny weekend i związane z nim wyjazdy na kolonie czy wczasy. Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w czasie podróży na miejsce wakacyjnego wypoczynku?

W czasie wakacji, jak każdego roku policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem turystów, którzy odwiedzą Podkarpacie. Szczególną uwagę zwracać będą na przekroczenia prędkości, korzystanie z pasów bezpieczeństwa czy stan trzeźwości kierowców.

Jednym z zadań funkcjonariuszy (we współpracy z Inspekcją Transportu Drogowego) jest również kontrola autobusów wiozących turystów na wakacyjny wypoczynek. Podczas takiej kontroli policjanci sprawdzają stan techniczny autobusów, ich wyposażenie, a także wymagane dokumenty. Kontrolują również stan trzeźwości kierujących tymi pojazdami. Zapraszamy do współdziałania wszystkich, którzy w trosce o bezpieczeństwo dzieci chcą aby policjanci skontrolowali autokar. Zachęcamy do kontaktu z najbliższą jednostką Policji pod alarmowy nr 997, najlepiej z kilkudniowym wyprzedzeniem. Policjanci będą na miejscu o umówionej porze.

Pamiętajmy:

– Przed wyjazdem dziecka autokarem na wakacje sprawdźmy, kto i gdzie organizuje jego wyjazd i pobyt. Dowiedzmy się czy ktoś ze znajomych nie wysłał na wakacje swojej pociechy korzystając z usług tego samego przewoźnika. Niższa cena wynajęcia autokaru nie powinna decydować o wyborze przewoźnika!

– Upewnijmy się, czy wychowawcy i opiekunowie mają odpowiednie kwalifikacje. Dowiedzmy się, jaki jest program pobytu i czy jest on zgodny z oczekiwaniami Twoimi i Twojego dziecka.

– Przed wyjazdem dziecka autobusem, poprośmy o skontrolowanie pojazdu i jego kierowcy przez policjantów ruchu drogowego. Najlepiej z kilkudniowym wyprzedzeniem, osobiście lub telefonicznie skontaktujmy się z dyżurnym najbliższej jednostki Policji.

Jeżeli mamy podejrzenia co do stanu trzeźwości kierowcy (bełkotliwa mowa, wyczuwalna woń alkoholu) lub stanu technicznego autobusu (popękane szyby, wycieki płynów eksploatacyjnych, starty bieżnik opon itp.) natychmiast wezwijmy Policję!

(KWP w Rzeszowie)

SŁOWA KLUCZOWE