Informacje

Gamrat stawia czoło kryzysowi gospodarczemu

Nowa linia do produkcji rur dwuwarstwowych TWIN z PE. Fot. Damian Palar
Nowa linia do produkcji rur dwuwarstwowych TWIN z PE.
Fot. Damian Palar

Zakłady Tworzyw Sztucznych Gamrat S.A. to jedno z nielicznych przedsiębiorstw w naszym regionie, do którego nie dotarł jeszcze światowy kryzys gospodarczy. Z wypracowanych zysków udało się zakupić nowoczesne instalacje do produkcji rur i wykładzin. Firma zatrudniła w ostatnim czasie nawet nowych pracowników. A co najważniejsze, w najbliższym czasie będzie mieć zbyt na oferowane towary.

W tym roku w spółce oddano do użytku nowoczesne technologie produkcyjne: linię do produkcji wykładzin prasowanych, linię do produkcji rur polietylenowych dużych średnic metodą współwytłaczania oraz linię do produkcji podsufitki.

Wokół nas, nie tylko w Polsce, ale i na świecie dość mocno ujawnił się kryzys związany z zaprzestaniem produkcji, w niektórych gałęziach z wstrzymaniem niektórych inwestycji, a co za tym idzie rosnącym bezrobociem. Mamy nadzieję, że te inwestycje zostaną bardzo dobrze zaakceptowane przez rynek. – mówi Andrzej Czajka, prezes Gamrat S.A.

Środki na inwestycje pochodziły ze środków własnych wypracowanych przez firmę.

W tym momencie wykorzystujemy tylko i wyłącznie własne środki finansowe, z wypracowanych wcześniej zysków, z kapitału zapasowego i z bieżących środków , które wypracowujemy w roku bieżącym. Nie korzystamy na dzień dzisiejszy z kredytów bankowych i inwestycyjnych. Źródłem finansowania jest również bieżąca amortyzacja, którą mamy w wystarczającej wysokości. – mówi Andrzej Cholewiak, dyrektor finansowy Gamrat S.A.

Na światowej klasy produkty Gamratu jest popyt. Świadczy o tym fakt, że w najbliższym czasie spółka ma podpisać kontrakt z czeską Fatrą, która będzie sprzedawała wykładzinę NORMA 43 pod swoją marką na tamtejszym rynku. W zamian Gamrat będzie sprzedawał czeski TERMOFIX produkcji spółki.

Jesteśmy także w końcowej fazie negocjacji kontraktu z bardzo dużym odbiorcą. Jestem związany klauzulą poufności. Jeżeli tą umowę da się podpisać, a na razie wszystko wskazuje na to, że uda się podpisać, to gdzieś w miesiącu sierpniu pojawią się bardzo znaczące zamówienia na wykładziny. – mówi Janusz Rak, dyrektor handlowy Gamrat S.A.

Dyrektor handlowy zaznacza również, że inni producenci dostosowują swoje ceny do oferty Gamratu.

Bardzo pomaga nam osłabienie złotówki, ponieważ cała nasza konkurencja to są wykładziny przywożone przez producentów zagranicznych. A więc w momencie, kiedy złoty się osłabił to automatycznie tamte wykładziny podrożały. – dodaje Janusz Rak.

Firma bardzo dobrze współpracuje również z innymi przedsiębiorstwami. Na terenie zakładu zlokalizowanych jest wiele innych mniejszych spółek, które oferują również wysokiej jakości produkty, jak Gamrat.

Na majątku, który dla nas był majątkiem zbędnym, rozwijają się inne przedsiębiorstwa. Przedsiębiorstwa prywatne, właściwie zarządzane, właściwie funkcjonujące, mające w swoich ofertach też bardzo wiele ciekawych produktów, które z powodzeniem są sprzedawane nie tylko w kraju, ale też na całym świecie. – zaznacza Andrzej Czajka.

Takich terenów jeszcze jest kilka i z taką ofertą Gamrat chce wyjść do innych firm, aby na jej terenie powstało wiele przedsiębiorstw, które mogłyby przejąć na siebie też ciężar zatrudniania i w tych czasach i aby zniwelować skutki z tym kryzysem związane.

Pod koniec bieżącego roku zakład czeka również prywatyzacja. Pozwoli ona na uzyskanie środków finansowych na rozwój i wdrożenie nowoczesnych technologii, co zapewni umocnienie się spółki na pozycji lidera wśród przetwórców tworzyw sztucznych.

Jesteśmy po ocenie przez doradcę prywatyzacyjnego. Jest już przygotowane memorandum, które zostało złożone w ministerstwie i oczekujemy na inwestorów, którzy pojawią się w firmie w celu zapoznania się z naszą ofertą, poznania potencjału i uczestniczenia w procesie prywatyzacji. – dodaje Andrzej Czajka.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE