Sport | rekreacja | turystyka

Kolarska elita pierwszego lipca w Jaśle

1 lipca br. miasto Jasło będzie areną zmagań zawodników biorących udział w 20-tym Międzynarodowym Wyścigu Kolarskim „Solidarności” i Olimpijczyków. Jasło stanie się gospodarzem imprezy o ogólnopolskim znaczeniu i charakterze, gdyż tu będzie meta drugiego etapu wyścigu. Wyścig jest drugą pod względem rangi – po Tour de Pologne – imprezą kolarską w Polsce!

Wyścig, organizowany w Polsce od 1990 roku, wpisany w światowy kalendarz Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) – rozegrany zostanie w wysokiej – 2.1, klasie. Dzięki tej, najbardziej prestiżowej w Polsce, klasie – wyścig gromadzi nie tylko elitę polskiego kolarstwa, ale także profesjonalne zespoły europejskie. Przewidywany jest udział około 120-tu zawodników. Prowadzonych jest kilka klasyfikacji zawodniczych. Wyścig charakteryzuje się znacznym zróżnicowaniem tras oraz wysokim poziomem organizacyjnym.

Wyścig organizuje Region Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność”. Impreza rozpoczyna się 1 lipca w Jastrzębiu-Zdroju, a kończy 5 lipca w Łodzi. Wyścigowi będą towarzyszyć znani polscy olimpijczycy. Są wśród nich m. in.: Ryszard Szurkowski, Mieczysław Nowicki, Marek Leśniewski, Wiesław Rudkowski i z nimi będzie można się spotkać na jasielskim rynku.

Tegoroczna, jubileuszowa edycja wyścigu, odbędzie się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego. Wśród członków Komitetu Honorowego Wyścigu jest Maria Kurowska – Burmistrz Miasta Jasła. Nasze miasto jest, w tym roku, współorganizatorem drugiego etapu wyścigu z metą w Jaśle.

Rozgrywany w dniach 1 – 5 lipca br. wyścig liczy 900 kilometrów, a 6-etapowa rywalizacja odbędzie się na trasach 6. województw, wg poniższego harmonogramu:

Etap pierwszy 01.07.2009 r. Jastrzębie Zdrój – Wadowice
Etap drugi 01.07.2009 r. Nowy Sącz – Jasło
Etap trzeci 02.07.2009 r. Krosno – Jarosław
Etap czwarty 03.07.2009 r. Tarnobrzeg- Radom
Etap piąty 04.07.2009 r. Skarżysko Kamienna – Kielce
Etap szósty 05.07.2009 r. Radomsko – Łódź

Trasa drugiego etapu, mającego początek w Nowym Sączu, będzie się kończyła na ulicach Jasła. Rywalizujący zawodnicy, wraz z ekipami technicznymi i organizacyjnymi, wjadą do miasta od strony Wolicy, czyli ulicą Floriańską, a następnie pokonają trasę ulicami, kolejno: Kasprowicza – Jana Pawła II – Rynek – Gołębią – Wałową – płka Modrzejewskiego – Kazimierza Wielkiego – Kościuszki – Kołłątaja – 3-go Maja – Dworcową – Kościuszki – Rejtana – Floriańską – Rynek – Gołębią – Wałową – płka Modrzejewskiego – Kazimierza Wielkiego – do mety etapu w Rynku.

Przyjazd kolarzy, uczestników 20. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Solidarności” i Olimpijczyków, na metę w Jaśle planowany jest na godz. 20:20 – 20:40.

Wzorem lat ubiegłych, patronat medialny nad imprezą pełnią: Telewizja Polska (TVP info, TVP Sport), Radio Rzeszów, Radio Kielce, Radio Katowice, Radio Łódź, Tygodnik „Solidarność”, Gazeta Codzienna „Nowiny”.

Powyższy patronat medialny sprawia, że impreza jest na bieżąco relacjonowana i omawiana w ogólnopolskich i regionalnych mediach, przez co rywalizację zawodników śledzą również telewidzowie, radiosłuchacze i czytelnicy w całej Polsce. Zatem, niezależnie od jej sportowego przesłania, impreza niesie z sobą znakomite warunki do promocji miasta Jasła i regionu jasielskiego. Jest okazją do zaprezentowania się, w formie reklamy, lokalnych przedsiębiorców i instytucji. W dniu 1 lipca br. uwaga wielu kibiców i sympatyków kolarstwa, w całej Polsce i poza jej granicami, będzie skierowana na Jasło.

20. Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Solidarności” i Olimpijczyków niesie z sobą dodatkowe przesłanie emocjonalne i symboliczne. W bieżącym roku przypada bowiem 20-lecie ważnych dla naszego kraju wydarzeń – obrad Okrągłego Stołu i pierwszych, w powojennej historii Polski, demokratycznych wyborów parlamentarnych. Wydarzenia te były zalążkiem demokratycznych przemian ustrojowych w naszej Ojczyźnie, a jednocześnie ukoronowaniem walki NSZZ „Solidarność” z systemem totalitarnym.

Burmistrz Miasta Jasła Maria Kurowska serdecznie zaprasza, w imieniu władz samorządowych i Komitetu Honorowego 20. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Solidarności” i Olimpijczyków, wszystkich mieszkańców Jasła i regionu, kibiców kolarstwa i sympatyków sportu do kibicowania rywalizującym zawodnikom, a także na spotkanie ze sławnymi polskimi olimpijczykami.

Powitajmy radośnie znamienitych Gości na jasielskiej ziemi!

Dodatkowe informacje na temat wyścigu można uzyskać na oficjalnej stronie internetowej imprezy: www.wyscig.com.pl.

Janusz Kordecki

SŁOWA KLUCZOWE