Informacje

Kolejne oberwanie chmury nad miastem

Ryszard Wystarczą tylko kilkunastominutowe opady deszczu i skrzyżowanie koło Jasielskiego Domu Kultury ulega podtopieniu, w efekcie czego woda wdziera się do piwnic pobliskiego bloku. Fot. Damian Palar
Wystarczą tylko kilkunastominutowe opady deszczu i skrzyżowanie koło Jasielskiego Domu Kultury ulega podtopieniu, w efekcie czego woda wdziera się do piwnic pobliskiego bloku.
Fot. Damian Palar

W nocy z soboty na niedzielę nad Jasłem przeszło oberwanie chmury. Wystarczyło kilkadziesiąt minut, by ulice w mieście zamieniły się w rwące potoki, a studzienki kanalizacyjne nie nadążały z pochłanianiem kolejnych litrów wody spadającej z nieba. Kolejne nieprzespane godziny mieli mieszkańcy i strażacy, którzy usuwali skutki lokalnych podtopień.

Pierwsze efekty ulewy było widać na ulicy Kościuszki i Kołłątaja (skrzyżowanie obok Jasielskiego Domu Kultury), gdzie nie wytrzymały studzienki kanalizacyjne, w efekcie czego jezdnia przez kilkadziesiąt minut była zupełnie nie przejezdna. Na jazdę przez wielkie rozlewisko decydowali się tylko nieliczni kierowcy, na szczęście ruch w nocy w tym miejscu nie był zbyt duży. Przejeżdżające tędy samochody powodowały falę, która przedostała się do klatki bloku przy ulicy Kołłątaja 2.

Podtopieniu uległy również: droga krajowa nr 28 na ulicy Piłsudskiego, obwodnica przy Trans-Wiercie, fragment ulicy Floriańskiej, Dom Ludowy w Sobniowie, z którego strażacy ewakuowali biesiadujących tam uczestników jubileuszu 60-lecia miejscowego klubu sportowego oraz domy przy ulicy Granicznej i Bolesława Prusa w Jaśle. Poza tym doszło do kilku mniejszych podtopień posesji prywatnych na terenie całego miasta.

W niedzielę też popadało

W niedzielę nad gminą Tarnowiec przeszło gwałtowne oberwanie chmury, w wyniku którego zalane zostały miejscowości Tarnowiec, Gąsówka, Umieszcz, Czeluśnica i Gliniczek. O tym zdarzeniu poinformowały służby wojewody podkarpackiego.

Dzisiaj przez cały dzień strażacy z JRG Jasło i okolicznych OSP usuwali skutki nawałnic, które przeszły nad miastem i okolicznymi miejscowościami. Do udziału w działaniach zaangażowanych było kilkadziesiąt osób.

To nie koniec opadów

Synoptycy ostrzegają przed kolejnymi opadami deszczu.

W ciągu najbliższej doby w dalszym ciągu możliwe punktowe intensywne opady, których skutkiem mogą być lokalne podtopienia ze strony małych potoków i krótkotrwałe przekroczenia stanów alarmowych na rzekach zarówno zlewni Wisłoki, jak i na pozostałych rzekach województwa podkarpackiego. – informuje Dyżurny Operacyjny Wojewody Podkarpackiego.

W przypadku zagrożenia lokalnymi podtopieniami, można zgłaszać informacje do: Państwowej Straży Pożarnej (alarmowy 998 lub 112), Straży Miejskiej (alarmowy 986) lub Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego przy Urzędzie Miasta w Jaśle (013 448 63 70).

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE