Kultura | rozrywka | edukacja

Malarstwo przesiąknięte lokalnym folklorem

Artystka podczas dzisiejszego wernisażu w jasielskim muzeum. Fot. Damian Palar
Artystka podczas dzisiejszego wernisażu w jasielskim muzeum.
Fot. Damian Palar

W Muzeum Regionalnym w Jaśle otwarto wystawę malarstwa Ludmily Lakomej-Krausovej „Ojczyste Źródła”. Autorka prac jest znaną na Słowacji artystką malarką. Swoje prace wystawiała w wielu krajach Europy, w tym także w Polsce. Natomiast w jasielskim muzeum gości już po raz drugi.

Jest to już 33 wystawa zorganizowana przy współpracy Muzeum Regionalnego w Jaśle z Vlastivednem Muzeum w Trebiszowie. Obie placówki kulturalne współpracują już ze sobą przeszło dziewiętnaście lat. To również druga wystawa artystki w jasielskim muzeum. Poprzednia miała miejsce w 1998 roku.

Prezentuje na tej wystawie 34 prace pochodzące z ostatniego dziesięciolecia. Są to wybrane obrazy z różnych cykli tematycznych. Jest tam przyroda, pejzaże, jest sztuka sakralna, architektura, tematy folklorystyczne, głównie taniec. To są te tematy, które są autorce najbliższe. Jest to artystka dużego formatu, prace są wysoko oceniane przez krytyków sztuki. – powiedział Alfred Sepioł, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle.

Ludmila Lakoma-Krausowa (ur. 1940) na stałe mieszka w Koszycach na Słowacji. Jest wybitną malarką słowacką, uczestniczką międzynarodowych plenerów malarskich. Jej prace są przesiąknięte miejscowym folklorem. Nie brakuje na nich spokojnych pejzaży Zemplina, charakterystycznych drewnianych cerkwi czy symbolicznych ikon. Jej prace zmuszają widza do refleksji i poszukiwania piękna w otaczającej nas rzeczywistości.

Wystawa czynna będzie do 10 lipca, kiedy zostanie otwarta kolejna ekspozycja malarstwa. Tym razem będzie poświęcona twórczości zmarłego rok temu jasielskiego artysty Jana Dyląga. Zapraszamy do odwiedzenia Muzeum Regionalnego w Jaśle.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE