Informacje

Modlili się do patrona miasta Jasła

Kościół katolicki wspomina dzisiaj postać świętego Antoniego Padewskiego. Od 1997 roku święty od wszelkiego rodzaju zgub jest również patronem naszego miasta. Z tej okazji u stóp cudownie ocalałej figury świętego Antoniego modlili się licznie mieszkańcy Jasła.

Kult świętego Antoniego w Jaśle jest znany od ponad stu lat. Wówczas miała miejsce konsekracja pierwszego Kościoła tego świętego w naszym mieście. Kiedy w 1944 roku okupant hitlerowski postanowił doszczętnie zniszczyć miasto, figura Antoniego Padewskiego ze zniszczonego Kościoła ocalała. Od tamtej chwili mieszkańcy Jasła pojęli, że święty chce być patronem tego miasta. Do dzisiaj oddają mu cześć w Sanktuarium Jego imienia, gdzie przechowywana jest również cudownie ocalała z hitlerowskiego zniszczenia figura.

Święty Antoni uczy nas przede wszystkim wielkiej bliskości z Panem Jezusem. To jest zdumiewające, że ten święty żyjący w trzynastym stuleciu tak jest niezwykle popularny nadal w całym Kościele katolickim. To nie tylko liczne kościoły, kaplice, ołtarze, obrazy, figury. To i chleb świętego Antoniego, i lilie świętego Antoniego, i błogosławieństwo dzieci świętego Antoniego. – powiedział podczas dzisiejszej homilii ksiądz Kazimierz Górny.

Wysłuchaj dzisiejszej homilii księdza biskupa

Biskup rzeszowski przypomniał również o cudownym życiorysie świętego oraz podkreślał jego znaczenie dla całego Kościoła Katolickiego.

Po mszy odbyła się procesja ulicami miasta na jasielski Rynek, gdzie ksiądz biskup pobłogosławił wszystkich mieszkańców relikwiami świętego Antoniego. Po błogosławieństwie tradycyjnie rozdano chlebki franciszkańskie. Pomimo niesprzyjającej w dzisiejszym dniu pogody, wieczorem odbył się koncert Ireny Jarockiej z zespołem.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE