Informacje

Nagrodzeni za znakomite wyniki w nauce i wzorowe zachowanie

Nagrodę z rąk wicestarosty jasielskiego odbiera Piotr Śliż z ZSP w Kołaczycach. Fot. Damian Palar
Nagrodę z rąk wicestarosty jasielskiego odbiera Piotr Śliż z ZSP w Kołaczycach.
Fot. Damian Palar

Jedenastu uczniów jasielskich szkół ponadgimnazjalnych otrzymało dzisiaj nagrody „Bene Meritus – Dobrze Zasłużony”. Nagroda, ustanowiona przez Zarząd Powiatu w 2001 roku, przyznawana jest najbardziej uzdolnionej młodzieży z publicznych i niepublicznych szkół średnich z całego powiatu.

Każda szkoła przedstawia Zarządowi Powiatu po jednym kandydacie wraz z jego osiągnięciami. Aby otrzymać to wyróżnienie, trzeba nie tylko osiągać znakomite wyniki w nauce i mieć wzorowe zachowanie, ale również reprezentować swoją szkołę w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, czy też prowadzić działalność charytatywną na rzecz swojego środowiska szkolnego.

Myślę, że tego typu docenienie ucznia jest bardzo ważne dlatego, że to mobilizuje kolejne osoby i w następnym roku znowu spotkamy się na tej uroczystości. Jest bardzo trudno wybrać jednego ucznia z danej szkoły. Tych uczniów jest wielu. Spotykamy się z różnymi formami działalności uczniów, natomiast tutaj dochodzi też ten czynnik nauki i oczywiście wzorowe zachowanie. – mówi Alicja Zając, przewodnicząca Rady Powiatu Jasielskiego.

Mówi Alicja Zając, przewodnicząca Rady Powiatu Jasielskiego

W tym roku wyróżnieni zostali: Mateusz Antas (I Liceum Ogólnokształcące w Jaśle), Daniel Wójcik (II Liceum Ogólnokształcące w Jaśle), Paweł Bal (Zespół Szkół nr 1 w Jaśle), Anna Augustyn (Zespół Szkół nr 2 w Jaśle), Ewelina Dąbrowska (Zespół Szkół nr 3 w Jaśle), Marcin Warchoł (Zespół Szkół nr 4 w Jaśle), Przemysław Nowak (Zespół Szkół Budowlanych w Jaśle), Piotr Śliż (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kołaczycach), Beata Winiarska (Zespół Szkół w Nowym Żmigrodzie), Mariusz Gajecki (Zespół Szkół w Trzcinicy), Katarzyna Karmasz (Społeczne LO STO w Jaśle).

O to nam chodzi, abyśmy naszych młodych ludzi wykorzystywali w dobrym kierunku. Aby oni byli dobrzy dla siebie, dla innych i żeby jeszcze zauważali strony ojczyste, w których żyją. A jak będziemy mieli zdolnych ludzi, to nasz powiat na pewno będzie się rozwijał tak, jak do tej pory. Serdecznie gratuluję wszystkim laureatom dzisiejszego spotkania. – dodaje Alicja Zając.

Gospodarzem tegorocznych uroczystości wręczenia nagród „Bene Meritus” był Zespół Szkół nr 3 w Jaśle. Dyrektora placówki Marka Stęgowskiego cieszy fakt, że z jego szkoły została dzisiaj nagrodzona uczennica z pierwszej klasy.

Jest to tym bardziej miłe, że już tak młody uczeń otrzymuje tę nagrodę. Wyróżnia się w szczególności poprzez uczestnictwo w konkursach przedmiotowych, ale również służy pomocą innym uczniom z naszej szkoły. – mówi dyrektor.

Zdaniem wicestarosty jasielskiego Witolda Lechowskiego, dzisiejsza młodzież ma więcej motywacji do nauki, niż w ubiegłych latach.

To były zupełnie inne czasy. Nie rozpieszczano tak młodzieży jak dzisiaj. Więcej od nas wymagano, a mniej nas obdarowywano. Myślę, że tamta młodzież chowana w takich bardziej ostrych warunkach, dzisiaj jest bardziej odporna na różne takie niespodzianki życiowe. A ta dzisiejsza jest za bardzo rozpieszczana i potem mogą mieć problemy w życiu. Życzę im jak najlepiej. – powiedział Witold Lechowski.

Dzisiejsze wręczenie nagród dla wyróżniających się uczniów szkół ponadgimnazjalnych uświetnił występ artystyczny młodzieży z jasielskiego „Chemika”, przygotowany przez polonistkę Magdalenę Juchę.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE