Informacje

Obeliskiem uczczą pamięć ofiar Września 39

Jednym z elementów uroczystych obchodów siedemdziesiątej rocznicy wybuchu II wojny światowej w mieście Jaśle będzie odsłonięcie pamiątkowego obelisku poświęconego ofiarom września 1939 roku. Stosowną uchwałę podjęli podczas dzisiejszej sesji radni miejscy.

Obelisk Ofiar Września 1939 roku będzie usytuowany na skwerze przed Urzędem Miasta, przy skrzyżowaniu ulic Jana Pawła II i Rynek. Będzie tu można organizować również inne uroczystości patriotyczne.

Chcielibyśmy, aby społeczeństwo, zwłaszcza młode społeczeństwo Jasła poznało tą trudną historię naszego miasta. 97 procent miasta zostało zniszczone w wyniku tej wojny. Chcielibyśmy, aby to dosyć mocnym akcentem odbyło się na Podkarpaciu i w Polsce, że jest takie miasto. Z tego co dane mówią jest to najbardziej zniszczone miasto świata, nie w wyniku działań wojennych ale z zaplanowanej zemsty okupanta. – mówi Maria Kurowska, burmistrz Jasła.

Planowany koszt obelisku wraz z tablicą pamiątkową wynosi około trzydzieści tysięcy złotych. Kwotę na ten cel w budżecie miasta zarezerwowali dzisiaj jednogłośnie miejscy radni.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE