Informacje

Pamiątka ku czci Najświętszego Sakramentu (foto)

Dzisiaj obchodzimy święto ku czci Najświętszego Sakramentu – Boże Ciało. Z tej okazji, na placu przed kościołem Farnym w Jaśle odbyła się uroczysta msza święta, której przewodniczyli proboszczowie z jasielskich parafii. Po mszy na ulice miasta wyruszyła uroczysta procesja, podczas której modlono się przy czterech ołtarzach polowych.

Ksiądz biskup Edward Białogłowski mówił w dzisiejszej homilii, że liturgia Kościoła zakorzenia nas bardzo głęboko w naszej wierze. Uroczystość Bożego Ciała obchodzona jest od niespełna ośmiu wieków. Dzisiaj kontynuujemy tamte wydarzenia, wychodząc na ulice miast.

Przychodzimy do naszego Pana i Mistrza aby uświadomić sobie, że obecny pośród nas, chce nas ubogacać i ciągle zapalać gorliwością, abyśmy mogli żyć po Bożemu. Dzisiaj niosąc Chrystusa drogami, ulicami przedstawiamy mu stan naszych radości i trosk, dziękując za to co dobre i piękne, a równocześnie przepraszając za zło, wynagradzając za zaniedbania i prosząc o pomoc w rozwiązaniu niełatwych problemów codziennego życia. – powiedział ksiądz biskup Edward Białogłowski.

W homilii mogliśmy usłyszeć również niezwykłą historię dzisiejszego święta. Uroczystość ta ma bardzo długie i bogate korzenie. Pojawia się w 1243 roku, na skutek widzeń błogosławionej Julianny z Cornillon. Pod ich wpływem, w roku 1246 biskup Robert ustanowił to święto w diecezji Liege. W roku 1263 miało miejsce cudowne zdarzenie eucharystyczne w Bolsenie. Kapłan, którego nawiedziły wielkie wątpliwości, aby w białej hostii mógł być obecny Jezus Chrystus, doznał niezwykłego wrażenia. Z hostii popłynęła krew, która zabarwiła korporał przechowywany do dzisiaj w pobliskim sanktuarium w Orvieto. Modlący się tu wierni dziękują za to, że Jezus naszą wiarę umacnia także nadzwyczajnymi interwencjami.

W roku 1264 papież Urban IV wprowadził uroczystość Bożego Ciała do całego Kościoła, zaś w Polsce biskup Nankier w Krakowie po raz pierwszy poprowadził procesję w 1320 roku.

Dzisiaj chcemy prosić Pana Jezusa, aby posyłał Ducha Świętego, by dawał światło i mądrość. Ale też, by otwierał serca na światło i mądrość. Idąc drogami i ulicami chcemy Chrystusowi pokazywać naszą codzienność, ale też chcemy wyznawać wiarę, iż chcemy go dostrzegać w każdym człowieku potrzebującym pomocy. – dodał ksiądz biskup.

Po uroczystej mszy świętej procesja Bożego Ciała ruszyła wzdłuż ulic miasta, by modlić się przy przygotowanych czterech ołtarzach polowych. Przy każdym z nich czytane były fragmenty Ewangelii. W trakcie procesji śpiewane były pieśni religijne. Na zakończenie uroczystości pod kościołem OO. Franciszkanów, ksiądz biskup udzielił mieszkańcom Jasła błogosławieństwa na radosne świętowanie dzisiejszego dnia. Młodzież ze szkolnych kół CARITAS rozdała natomiast tradycyjne chlebki franciszkańskie.

SERWIS FOTO:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE