Informacje

Rodzinna integracja na jasielskim Rynku

Piknik Rodzinny przyciągnął na płytę Rynku tłumy Jaślan. Fot. Damian Palar
Piknik Rodzinny przyciągnął na płytę Rynku tłumy Jaślan.
Fot. Damian Palar

Poprzez wspólną modlitwę, zabawę i taniec integrowały się na jasielskim Rynku rodziny z terenu miasta i powiatu jasielskiego. Okazją do wspólnego świętowania w uroczystość Zesłania Ducha Świętego był piknik rodzinny pod hasłem „Dzień Matki, Dziecka, Ojca”. O wielkiej potrzebie takich uroczystości widać było po frekwencji rodzin, jaka dopisała niedzielnego popołudnia.

Pomysł zorganizowania pikniku zrodził się ponad dwa miesiące temu. Rok 2009 w Diecezji Rzeszowskiej to Rok Rodziny. Hasłem przewodnim obchodów roku duszpasterskiego jest „otoczmy troską życie w rodzinie”. To było główną inspiracją, by uczynić jednym święto matki, ojca i dziecka.

Cel podstawowy to jest przede wszystkim wspólnota, której przewodzi i którą dopełnia i czyni Duch Święty. Rzeczywiście On jest więzią miłości Ojca i Syna. Rodzina jest jednym z obrazów biblijnych, który ukazują tę wspólnotę właśnie. Więc jak najbardziej ten cel został osiągnięty. Wspólnota wywiązała się bardzo piękna, zresztą widać to po aplauzach po każdym zespole, który występuje. – opowiada ksiądz Andrzej Sroka, organizator pikniku i opiekun szkolnego chóru I LO SoliDeo.

Impreza była bardzo udana. W tym dniu dopisała nie tylko pogoda, ale przede wszystkim frekwencja. Na jasielski Rynek tłumnie przybyły rodziny: matki i ojcowie ze swoimi dziećmi, dziadkowie z wnukami oraz wszyscy inni mieszkańcy naszego miasta, którzy chcieli spędzić niedzielne popołudnie przy dobrej zabawie, muzyce i modlitwie.

Impreza się bardzo udała. Myślę, że taki pierwszy mocny akcent, który pozwolił na powodzenie tej imprezy to były dzieciaki szkół podstawowych i przedszkoli. One jednak ściągnęły swoich rówieśników, swoich rodziców, dziadków. Więc taki akcent rodzinny się pojawił od samego początku. Myślę, że pogoda wypaliła, zresztą taką zamówiłem dwa miesiące temu. – podkreśla ksiądz Andrzej Sroka.

W ramach pikniku odbyły się liczne występy dzieci z jasielskich przedszkoli i szkół podstawowych, zespoły hip-hop i beat box, pokaz tańca w wykonaniu uczniów Szkoły Tańca „Podkarpacie” i Jasielskiego Domu Kultury. Nie zabrakło również muzyki chrześcijańskiej. Na scenie zaprezentował się szkolny chór SoliDeo z I LO, zespół PORA WIATRU, którego wokalistą jest Mirek Gotfryd, a gwiazdą wieczoru był zespół MALEO REGGAE ROCKERS z Warszawy. Pod sceną do późnych godzin wieczornych bawili się fani Darka Majelonka i jego zespołu.

Pomyśleliśmy jak uczcić dzień matki, dzień dziecka i dzień ojca. Przecież ojciec, matka i dziecko to jest rodzina. Wobec tego zorganizujmy piknik rodzinny, bo Jasło chce być silne. Chce być silne wiarą, nadzieją, miłością, ale też chce być silne rodziną i dlatego jesteśmy tutaj dzisiaj ze sobą. Życzę miłych spotkań, radosnych rozmów. Niech ta uroczystość bardzo nas zjednoczy. – powiedziała podczas otwarcia pikniku Maria Kurowska, burmistrz Jasła.

Piknik rodzinny miał jeszcze jeden szczytny cel. Prowadzona była loteria fantowa, z której dochód będzie przeznaczony na rzecz chóru SoliDeo. Na przełomie lipca i sierpnia chórzyści planują wyjazd na Światowy Festiwal Młodych do Medjugoria. Ta impreza skupia rokrocznie ponad sto tysięcy młodych ludzi z całego świata. Są tam wielkie i renomowane zespoły chrześcijańskie. Sam wyjazd, który kosztuje około 50 tysięcy złotych, przekracza możliwości finansowe szkoły.

Chcemy tam wystąpić, chcemy się pokazać z naszym repertuarem uwielbienia Boga, ukazania Jego wielkiego miłosierdzia właśnie w układzie czterogłosowym, tak jak to mamy przygotowane i wyćwiczone. – dodaje ksiądz Andrzej Sroka.

Chór SoliDeo został założony w 2006 r. jako chór młodzieżowy I LO im. Króla St. Leszczyńskiego w Jaśle z inicjatywy dyrektora szkoły Zbigniewa Waszkiela. Jest to chór mieszany, czterogłosowy, liczący sześćdziesięciu uczniów. Śpiewa pieśni religijne i patriotyczne. Uświetnia liturgie ważniejszych uroczystości religijnych i szkolnych w kościołach powiatu. Od lutego br. funkcję dyrygenta przejęła Monika Twarduś.

Bardzo jestem zadowolona, że mnie taki zaszczyt dorwał, że mogę prowadzić ten chór. Bardzo mi się miło współpracuje z licealistami. Nigdy nie miałam do czynienia z chórzystami w takim wieku. Już dyrygowałam chórami, które składały się z dzieci, osób starszych, z osób w moim wieku. Natomiast licealiści to już coś innego. Bardzo się cieszę, że mogę z nimi współpracować. – mówi Monika Twarduś, dyrygent chóru.

Całą imprezę można było oglądać „na żywo” w Internecie oraz Telewizji Jasło. Program realizowany był przez nadawcę TVJ Władysława Kołodzieja i jego pracowników.

Organizatorami Pikniku Rodzinnego byli burmistrz miasta Jasła, starosta jasielski, Jasielski Dom Kultury i Chór Szkolny SoliDeo. Patronat medialny nad imprezą sprawował m.in. portal regionalny terazJaslo.pl.

FOTOREPORTAŻ: Piknik Rodzinny na jasielskim Rynku

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE