Informacje

Śpiewem i sportem przeciw przemocy!

Fot. ZS nr 2
Fot. ZS nr 2

W Zespole Szkól Nr 2 w Jaśle 5 czerwca 2009 r. już po raz drugi obchodzono ogólnopolski „Dzień Szkoły bez Przemocy”. W tym roku upłynął on pod znakiem doznań artystycznych i emocji sportowych.

Organizatorzy Mariola Jałowy, Anna Głowacka oraz nauczyciele wychowania fizycznego przygotowali na ten dzień szereg atrakcji. Jedną z nich było przedstawienie profilaktyczne w wykonaniu szkolnego koła recytatorsko- teatralnego pt. „Co jest najważniejsze, co jest najpiękniejsze?”. Odbył się również, po raz pierwszy szkolny konkurs piosenki, pt. „Śpiewać każdy może”, w którym zwyciężyła Ilona Jurusik z kl. II Ts piosenką, pt. „Jesteś blisko mnie”.

Bardzo dużo pozytywnych emocji, wywołał występ Damiana Świątka z kl. 1e, który za pomocą techniki beatboxu przedstawił swoje umiejętności. Kilkunastominutowy popis „rozgrzał publiczność, tak że radości nie było końca”. W sumie wystąpiło 11 uczniów prezentujących różny poziom wykonania. Najważniejsza jednak była odwaga i chęć zaprezentowania swoich zdolności przed szerszym gronem.

Nauczyciele wychowania fizycznego, na ten dzień zaplanowali i przeprowadzili finałowe mecze „Mistrzostw Szkoły” w piłce nożnej i siatkowej, które rozpoczęły się kilka dni wcześniej. Powszechnie jest wiadomo, że uprawianie sportu, wysiłek fizyczny, jaki za nim stoi, jest jednym z najlepszych sposobów na rozładowanie złych emocji, które niekontrolowane mogłyby zamienić się w agresję. Finały rozgrywek sportowych, które przebiegały, wg zasad fair play zakończono już tradycyjnie meczem uczniowie kontra „Belfry”, tym razem „wygrała młodość”, najprawdopodobniej zmęczenie rokiem szkolnym, dało się już we znaki nauczycielom.

Podczas świętowania „Dnia Szkoły bez Przemocy” ogłoszono również wyniki szkolnego plebiscytu na najlepszych sportowców szkoły, którymi zostali Agata Gumienna z kl. 2 Ts i Grzegorz Lechwar z kl. 2a. W piłce nożnej Mistrzostwo Szkoły zdobyła kl.1 Tu, a najlepszym strzelcem został Damian Lewandowski w piłce siatkowej dziewcząt wygrała kl. 2e, zaś najlepszą zawodniczką została Dorota Maciejczyk z kl. 2e; w piłce siatkowej chłopców wygrała kl. 2e, a najlepszym zawodnikiem został Damian Setlak z kl. 2e.

Na zakończenie dyrektor Zespołu Szkół Nr 2 mgr Renata Skórka wręczyła wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie i najlepszym zawodnikom dyplomy i nagrody.

Wspólna zabawa, młodość, entuzjazm, które towarzyszyły szkolnym obchodom „Dnia bez przemocy” napawają nadzieją, że nasza młodzież odnajdzie w tym „ brutalnym świecie” odpowiednie drogowskazy do walki z agresją . Ponieważ „piosenka jest dobra na wszystko”, a uprawianie sportu kształtuje nie tylko tężyznę fizyczną ale i hart ducha, dlatego przesłanie „śpiewaj i ćwicz” wcielajmy w życie, a świat będzie lepszy i piękniejszy.

(ZS nr 2)

SŁOWA KLUCZOWE