Informacje

Tarnowiec ma nowego gospodarza

56-letni Bogusław Wójcik będzie nowym wójtem gminy Tarnowiec. Fot. Damian Palar
56-letni Bogusław Wójcik będzie nowym wójtem gminy Tarnowiec.
Fot. Damian Palar

Mieszkańcy gminy Tarnowiec powiedzieli TAK dla jedynego kandydata w przedterminowych wyborach nowego wójta gminy. W fotelu gospodarza lokalnego samorządu zasiądzie 56-letni Bogusław Wójcik, który od ponad dziewiętnastu lat związany jest z miejscowym Urzędem Gminy, gdzie pracował na stanowisku sekretarza gminy.

W niedzielę do pięciu lokali wyborczych w większości ulokowanych w budynkach szkół podstawowych poszło 1161 mieszkańców gminy. To niecałe szesnaście procent uprawnionych do głosowania osób. Spośród 1148 ważnie oddanych głosów, aż 1088 było na tak dla jedynego kandydata w przedterminowych wyborach. Natomiast 60 osób opowiedziało się przeciw wyborowi bezpartyjnego Bogusława Wójcika. Żeby zostać gospodarzem gminy potrzebował połowę ważnie oddanych głosów.

Nowego wójta gminy cieszy fakt, że otrzymał mandat zaufania od mieszkańców gminy. Cieszy się również, że pomimo specyfiki takich wyborów, aż tyle osób poszło do urn wyborczych.

Ostatnie wybory pokazały, że nasi mieszkańcy nie bardzo podeszli do tego, to jest drugie miejsce od końca jeżeli chodzi o powiat jasielski. Demokracja ma to do siebie, że każdy ma prawo iść i ma prawo wypowiedzieć się tak lub nie. Chociaż jest to jakimś przywilejem, a po części obowiązkiem, ale mieszkańcy różnie podchodzą do tego. Tym bardziej, że to były wybory po wyborach, tydzień po tygodniu. Gdyby nas było dwóch kandydatów, frekwencja na pewno byłaby wyższa. – mówi Bogusław Wójcik.

Sama kampania wyborcza Wójcika przebiegała dosyć spokojnie. Jak sam podkreśla, najtrudniejszy był początek, kiedy okazało się, że jako jedyny zdążył zarejestrować swój komitet wyborczy. Odbiło się to szerokim echem w lokalnych i regionalnych mediach, przez co o Tarnowcu stało się dosyć głośno. Nowy wójt widzi w tym też spore plusy.

Przed Bogusławem Wójcikiem blisko piętnaście miesięcy kadencji, do czasu przyszłorocznych wyborów samorządowych. W tym czasie będzie musiał zmierzyć się z wieloma problemami szesnastu sołectw na terenie gminy Tarnowiec. A dotyczyć będą drogownictwa, oświaty, domów ludowych, czy kanalizacji.

Budżet został uchwalony jeszcze w miesiącu grudniu. Drobne zmiany, korekty, które tam są wynikają po prostu z aktualnej oceny sytuacji na rynku, aktualnych realizacji dochodów. To, co zostało rozpoczęte, musi być kontynuowane. Mówię tutaj o budowie Domu Ludowego w Czeluśnicy, dokończenie sprawy związanej z budową kanalizacji dla wsi Tarnowiec. No i to, co najbardziej boli mieszkańców, czyli drogi na terenie gminy. Dosyć dużo już zostało zrobione. – podkreśla Bogusław Wójcik.

W planach jest również remont Domu Ludowego w Tarnowcu. Projekt ten będzie realizowany w ramach programu współpracy trans granicznej Polska-Słowacja z jednym z partnerów zza naszej południowej granicy. Wartość tej inwestycji to 180 tysięcy euro. Przygotowywany jest również projekt poszerzenia oferty edukacyjnej we wszystkich szkołach na terenie gminy. Miałby być realizowany od 1 września br. przez cały rok szkolny. Gmina na ten cel planuje uzyskać milion złotych.

Przymierzamy się, jest to jeszcze kwestia otwarta, do rozbudowy lub budowy nowego przedszkola w Tarnowcu. Bo to przedszkole, które jest, jest bardzo małe a potrzeby są coraz większe. W tej chwili już mamy cztery oddziały, prawie sto dzieci a budynek jest taki, jaki był przez ileś lat do tyłu. Także wymaga albo rozbudowy, albo budowy nowego. To już decyzję podejmie rada. – mówi o przyszłych inwestycjach nowy wójt gminy.

Za naszym pośrednictwem Bogusław Wójcik dziękuje wszystkim mieszkańcom gminy za poparcie i obdarzenie jego osoby zaufaniem, co odzwierciedliło się w głosach na „tak”.

Te głosy przeciw też są dla mnie ważne, bo mówią o tym, że są zastrzeżenia co do mojej osoby i ewentualnie mojego wójtowania. Myślę, że z każdym będę chciał rozmawiać bez względu na to, jakie kto ma opinie o mojej osobie. Każdy ma drzwi otwarte, z każdym chętnie porozmawiam. Dziękuję wszystkim mieszkańcom z terenu gminy Tarnowiec za to bardzo wysokie poparcie. – dodaje Bogusław Wójcik.

Nowy gospodarz Tarnowca przed objęciem fotela wójta będzie musiał jeszcze złożyć oficjalne ślubowanie przed Radą Gminy. Najbliższa sesja jest planowana na przyszły tydzień.

Bogusław Wójcik zastąpi na tym stanowisku wójta zmarłego w marcu br. Krzysztofa Szajnickiego, który zmarł po długiej i ciężkiej chorobie w wieku 62 lat.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE