Informacje

W jednej z jasielskich szkół ktoś podłożył bombę! (foto)

Dzisiaj przed południem dyrektor Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle otrzymała zgłoszenie, że w budynku szkoły został podłożony ładunek wybuchowy. Gimnazjaliści i pracownicy szkoły zostali bezpiecznie ewakuowani na zewnątrz budynku.

Po otrzymaniu zgłoszenia dyżurny komendy Policji wysłał na miejsce funkcjonariuszy patrolujących miasto i uruchomił procedury przewidziane w takich sytuacjach. Policjanci wyznaczyli strefę zagrożenia, pomagali podczas ewakuacji dzieci oraz wstrzymali ruch samochodów i pieszych, izolując teren szkoły od osób postronnych. Komendant Powiatowy Policji powołał natychmiast sztab kryzysowy.

Na miejsce zostali skierowani funkcjonariusze z Nieetatowego Zespołu Rozpoznania Minersko – Pirotechnicznego jasielskiej Policji. W czasie przeszukiwania pomieszczeń szkoły policjanci odnaleźli przedmiot mogący być ładunkiem wybuchowym. W tym momencie do działań wkroczyli pirotechnicy z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji KWP w Rzeszowie. Za pomocą specjalistycznego sprzętu wynieśli podejrzany przedmiot. – powiedział mł. asp. Łukasz Gliwa, rzecznik prasowy KPP w Jaśle.

Podejrzany pakunek został zneutralizowany przez pirotechników na miejscu zdarzenia. Jak się okazało, była to tylko atrapa bomby. W paczce znajdowały się skrawki pociętego papieru.

W międzyczasie w jednej z sal lekcyjnych wybuchł pożar. Na miejsce zostały zadysponowane dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Jaśle, podnośnik hydrauliczny, dowódca JRG oraz jeden zespół Pogotowia Ratunkowego. Strażacy szybko przystąpili do działań ratowniczych.

Strażacy ewakuowali dwie osoby, w tym jedną przy pomocy specjalistycznego sprzętu, podnośnika hydraulicznego. Jedna osoba została wyniesiona na noszach przez pracowników Pogotowia Ratunkowego. – mówi mł. bryg. Wacław Pasterczyk, rzecznik jasielskich strażaków.

Po wyeliminowaniu zagrożeń do działań przystąpili policyjni specjaliści techniki kryminalistycznej i funkcjonariusze z grupy dochodzeniowo- śledczej. Policjanci przeprowadzili oględziny, zabezpieczyli ślady, ustalili świadków.

Na szczęście były to tylko ćwiczenia zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Jaśle. Celem akcji było doskonalenie funkcjonowania Powiatowego Zespołu Reagowania Kryzysowego oraz alarmowania, współdziałania i dowodzenia służbami ratowniczymi. Wzięło w nich udział kilkadziesiąt osób.

Są to ćwiczenia, które odbywają się cyklicznie. Mają na celu wyrobienie pewnych nawyków współpracy służb, które uczestniczą właśnie w takich akcjach, jak ta dzisiejsza. Policja rozbrajała ładunek wybuchowy, my gasiliśmy pożar. Myślę, że ćwiczenia zakończą się tym, że w przyszłości takie akcje będą przebiegały jeszcze lepiej i sprawniej. – podkreśla Wacław Pasterczyk.

Nasz rozmówca podkreśla również, że w przypadku zaistnienia takiego zdarzenia w rzeczywistości, jasielskie służby ratunkowe są w stanie udzielić specjalistycznej pomocy.

My jesteśmy przewidziani do zadań ustawowych. Mamy specjalistyczny sprzęt, jesteśmy przygotowani do tego typu działań. Współpraca z Policją jest także na porządku dziennym, ponieważ często uczestniczymy we wspólnych akcjach. – dodaje Wacław Pasterczyk.

Dzisiejsze ćwiczenia zakończyły się podsumowaniem epizodów praktycznych i przedstawieniem wniosków z ich wykonania przez przedstawicieli służb ratowniczych.

SERWIS FOTO:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE