Informacje

Wybierając się za granicę pamiętajmy o dokumencie tożsamości

kontrola dokumentów przez strażników granicznych z KOSG. Fot. archiwum KOSG
Wyrywkowa kontrola dokumentów przez strażników granicznych z KOSG.
Fot. archiwum KOSG

Od piątku w całej Polsce rozpoczęły się długo oczekiwane wakacje. Planując letni wypoczynek poza granicami naszego kraju, pamiętajmy o konieczności posiadania dowodu osobistego lub paszportu. Wprawdzie od niedawna prawie po całej Europie możemy swobodnie podróżować, ale często zdarzają się wyrywkowe kontrole.

Karpacki Oddział Straży Granicznej przypomina w okresie wakacyjnym o obowiązku posiadania dowodu osobistego lub paszportu podczas podróży po krajach strefy Schengen. Zapominalscy, którzy wyruszą w podróż za granicę bez paszportu lub dowodu osobistego muszą liczyć się z tym, że w razie kontroli mogą być przesłuchiwani w celu ustalenia tożsamości.

Przecież wybierając się za granicę w celach biznesowych czy turystycznych nie po to tam jedziemy, żeby spędzić kilka godzin na posterunku policji i być przesłuchiwanym, więc lepiej unikać takich problemów i mieć po prostu przy sobie właściwy dokument – paszport lub dowód osobisty. – mówi mjr SG Marek Jarosiński, rzecznik prasowy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

Rzecznik informuje również o konieczności posiadania własnego dokumentu tożsamości przez dzieci, niezależnie od ich wieku. Skończyły się możliwości wpisywania danych dzieci do paszportu rodzica, obecnie wydawane są dokumenty tożsamości potwierdzające uprawnienie każdej osoby do przekroczenia granicy, niezależnie od wieku.

Chodzi bowiem o skuteczne przeciwdziałanie porwaniom dzieci, wykorzystywaniu ich do niewolniczej pracy poza rodzinnym krajem czy zmuszaniu do nierządu. To są delikatne sprawy i dlatego służby wszystkich państw szanujących standardy prawne są bardzo wrażliwe właśnie na punkcie przebywania dzieci za granicą, dlatego muszą mieć one własne dokumenty tożsamości – dla ich bezpieczeństwa. – informuje Jarosiński.

Straż Graniczna apeluje również o zwracanie uwagi na okres ważności paszportu, bo przekroczenie granicy na podstawie paszportu lub dowodu osobistego, który stracił ważność, naraża jego właściciela na karę administracyjną za przekroczenie granicy bez uprawnienia.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE