Kultura | rozrywka | edukacja

Wystawa prac uczniów Liceum Plastycznego w Krośnie

W tym roku mija 30 lat od momentu powstania Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych. Inicjatorem i założycielem szkoły w 1979 roku był artysta rzeźbiarz Władysław Kandefer.

Pierwsza siedziba szkoły mieściła się w Zespole Szkół Zawodowych w Miejscu Piastowym. W 1989 roku liceum otrzymało imię Tadeusza Brzozowskiego – malarza, rysownika, pedagoga i scenografa, zaliczanego do europejskiej czołówki twórców malarstwa nowoczesnego. Po wielu latach starań, w 1992 roku szkołę przeniesiono do Krosna, gdzie ma swą siedzibę do dziś przy ulicy Lewakowskiego 47. Nauka w szkole artystycznej to ciągła aktywność, emocjonalne zaangażowanie, nauka posługiwania się językiem sztuki.

Wystawa w Galerii Jasielskiego Domu Kultury (Motywy religijne w pracach uczniów Liceum Plastycznego im. T. Brzozowskiego w Krośnie) jest wyjątkową okazją do prezentacji prac powstałych w okresie niemal 30 lat w Liceum Plastycznym. Składa się na nią zbiór ponad 20 rzeźb, płaskorzeźb wykonanych na zajęciach snycerstwa i wyrobów unikatowych. Tematy religijne były chętnie podejmowane przez uczniów realizujących prace semestralne i dyplomowe, a wybór ten był zwykle umotywowany chęcią własnej, autorskiej interpretacji wątków sakralnych, lub wyrazem fascynacji którymś z wybitnych dzieł historycznych.

Zwiedzając wystawę pamiętajmy, że jest ona efektem wielkiego wysiłku twórczego młodych ludzi, dziełem mogącym stanowić poważne wyzwanie dla niejednego doświadczonego artysty.

Motywy religijne w pracach uczniów Liceum Plastycznego im. T. Brzozowskiego w Krośnie.

czerwiec – lipiec 2009 r.; wstęp wolny

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE