Informacje

Awanse i odznaczenia z okazji 90. rocznicy utworzenia Policji

Jasielscy policjanci obchodzili swoje święto służbowe. Okazja do podsumowań i wręczenia awansów, odznaczeń oraz podziękowań była wyjątkowa, ponieważ dokładnie dzisiaj mija 90. rocznica utworzenia przez Sejm RP Policji Państwowej. Od tego momentu stała się formacją odpowiedzialną za bezpieczeństwo, spokój i porządek publiczny.

Komenda Powiatowa Policji w Jaśle może dzisiaj poszczycić się bardzo wysoką wykrywalnością w obszarze najgroźniejszych przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, jak napady, rozboje i pobicia. Jasielscy policjanci mają bardzo dobre osiągnięcia w obszarze zwalczania przestępstw gospodarczych takich, jak przyjmowanie korzyści majątkowych przez osoby publiczne, wprowadzenie do obrotu środków pochodzących z nielegalnych źródeł, wyłudzenia dotacji z NFZ. Na bieżąco zwalczane są również przestępstwa w obszarze znęcania się nad rodziną.

Osiągnięte wyniki świadczą, że jasielscy policjanci należą do jednych z najlepszych w województwie. Hasłem przewodnim dla naszych działań jest niezmiennie służebna rola Policji wobec naszego społeczeństwa. Konsekwentnie realizujemy współpracę z samorządami i instytucjami na podległym terenie. Chcemy w pełni otworzyć się na mieszkańców, aby doskonalić policyjne umiejętności. Bezwzględnie zwalczać przestępczość i otaczać wszechstronną pomocą szczególnie osoby bezbronne, pokrzywdzone i poszkodowane. – powiedział mł. insp. Robert Woźnik, komendant powiatowy Policji w Jaśle.

Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Jaśle to wysokokwalifikowana kadra, która nie szczędzi wysiłku na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom miasta i powiatu. Dzięki temu powiat jasielski pozostaje jednym z najbezpieczniejszych regionów w kraju.

Nie zabrakło również serdecznych życzeń dla awansowanych dzisiaj funkcjonariuszy.

Z okazji naszego święta dziękuję Wam za codzienny trud i zaangażowanie, jakie wkładacie, aby nasi mieszkańcy czuli się spokojnie i bezpiecznie. Dziękuję za rzetelną służbę i pracę, którą wypełniacie pomimo licznych problemów i niedogodności. Wasze staranie i poświęcenie dają wymierne efekty i dlatego praca jasielskiej Policji oceniana jest tak wysoko. – mówił komendant.

Komendant podziękował również służbom, z którymi jasielscy policjanci współpracują na co dzień w toku prowadzonych ustawowo działań, tj. z Sądem Rejonowym, Prokuraturą Rejonową, Państwową Strażą Pożarną, Ochotniczymi Strażami Pożarnymi, Strażą Graniczną, Urzędem Celnym, Strażą Miejską i Pogotowiem Ratunkowym. Bez współpracy z tymi służbami, policjanci nie byliby w stanie zwalczyć negatywnych zjawisk społecznych na terenie Jasła i powiatu jasielskiego.

Serdeczne życzenia i podziękowania za tak wysokie osiągnięcia złożył również starosta jasielski, który jest zwierzchnikiem powiatowych służb ratowniczych.

Z dumą mogę stwierdzić, że powiat jasielski jest powiatem bezpiecznym. Mieszkańcy dostrzegają rolę Policji, czują się bezpiecznie i wielokrotnie informują mnie o tym, że wiele się zmieniło w pracy Policji. Policja nie jest już tym organem nakazowo-zakazowym, ale jest tym organem, który służy społeczności. – podkreślił Adam Kmiecik.

Starosta jasielski jak co roku ufundował nagrodę materialną dla jednego wyróżniającego się funkcjonariusza jasielskiej komendy. Nagrodę z rąk Adama Kmiecika otrzymał mł. asp. Robert Osiewalski z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego.

Rozkazem Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie z dnia 17 lipca 2009 roku na wyższe stopnie służbowe mianowani zostali niżej wymienieni policjanci:
nadkomisarzem: Jerzy Duszyński, Adam Gajda
komisarzem: Magdalena Bator
aspirantem sztabowym: Tadeusz Sanicki
aspirantem: Bartosz Pusz
młodszym aspirantem: Daniel Fendryk, Przemysław Kasprzyk, Piotr Kosiba, Mariusz Kramarczyk, Piotr Liwosz, Bartłomiej Mitan, Kazimierz Pawlik, Jerzy Poszelężny, Marcin Rzeźnikiewicz, Bartosz Szeleszkiewicz, Grzegorz Świędrych, Oskar Tworek, Renata Zięba
starszym sierżantem: Sławomir Braczyk, Adam Czajka, Stanisław Delimata, Marcin Dziedzic, Jordan Leśniak, Marcin Przebięda, Ryszard Przewoźnik, Tomasz Skałba, Bogdan Szot, Krzysztof Wojdyła, Stanisław Wypasek
sierżantem: Waldemar Bara, Michał Czopor, Sławomir Dzida, Izabela Guzik, Grzegorz Jakubiński, Konrad Klocek, Tomasz Korczykowski, Krzysztof Kozioł, Iwona Michalik, Marta Myśliwiec, Leszek Niżnik, Radosław Ordyna, Marta Owsiana, Tomasz Pawłowski, Wojciech Setlak, Wojciech Strzępek, Paweł Wrona, Janusz Zaleśny

Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP nadało srebrny medal „Za zasługi dla pożarnictwa” komendantowi jasielskiej Policji Robertowi Woźnikowi oraz brązowy medal Jerzemu Duszyńskiemu, Krzysztofowi Marciszowi, Lucjanowi Okarmie, Jerzemu Poszelężnemu, Bartłomiejowi Świerczkowi i Andrzejowi Zajdelowi. Odznaczenia wręczył prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Jaśle druh Franciszek Labut i komendant powiatowy PSP nadbryg. Wiesław Latoszek.

W związku z obchodami 90. rocznicy powstania Policji został uruchomiony serwis internetowy poświęcony Policji Państwowej. Można w nim przeczytać o formowaniu się jednolitej formacji policyjnej w II RP, organizacji Policji Państwowej, uprawnieniach i obowiązkach policjantów. Zamieszczone są tam teksty najważniejszych aktów prawnych oraz wzory umundurowania. Zapraszamy na www.panstwowa.policja.pl.

SERWIS FOTO:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE