Informacje

„Dąb Hitlera” będzie atrakcją turystyczną miasta?

Nie mija zainteresowanie zachodnich mediów jasielskim „dębem Hitlera”. Tym razem do naszego miasta przyjechała na dwa dni ekipa niemieckiej stacji Spiegel TV. Efektem ma być prawie godzinny materiał poświęcony chyba najsłynniejszemu obecnie drzewu w Polsce.

Der Spiegel to największy i najbardziej wpływowy koncern medialny w Niemczech. Oprócz wydawanego w milionie egzemplarzy tygodnika z opiniami, ma też własną stację telewizyjną. W Jaśle gościliśmy czteroosobową redakcję (dziennikarkę, operatora kamery, operatora dźwięku i tłumaczkę). Ekipa zrealizowała bogaty materiał filmowy na temat jasielskiego „dębu Hitlera”. O opinie na jego temat poprosiła przypadkowych mieszkańców miasta oraz Kazimierza Polaka, który po kilkudziesięciu latach przypomniał ponurą historię tego drzewa.

Zdania wśród Jaślan są podzielone: większość jest za pozostawieniem drzewa, są też tacy, którym „rzekome” pochodzenie dęba nie odpowiada i najchętniej pozbyli by się tej ponurej pamiątki z przeszłości. W telewizji wypowiedzieli się w tej sprawie także burmistrz Jasła Maria Kurowska, radny miejski Krzysztof Czeluśniak oraz przewodniczący Osiedla Jasło-Śródmieście Tomasz Kasprzyk.

Dzisiaj ekipa realizowała zdjęcia ze specjalnie wynajętego podnośnika. Materiał będzie można obejrzeć w niemieckiej stacji Spiegel TV oraz jej internetowej wersji na stronie internetowej www.spiegel.de (zakładka TV).

SERWIS FOTO:

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE