Na drogach

Dwaj mężczyźni utonęli w żwirowisku

BŁAŻKOWA. Strażacy wyłowili ciała dwóch trzydziestolatków, którzy dzisiaj popołudniu utonęli na wyrobisku żwirowym w Błażkowej (gmina Brzyska). Mężczyźni byli mieszkańcami sąsiedniego powiatu tarnowskiego. Dokładne okoliczności tej tragedii będą wyjaśniane przez Policję.

Do wypadku doszło po godzinie 13. Dwaj mężczyźni, którzy wraz z grupką znajomych biesiadowali na brzegu nieczynnego wyrobiska żwirowego, postanowiło popływać na dmuchanym materacu. W pewnym momencie jeden ze świadków zauważył, że mężczyźni zniknęli pod wodą. Wezwał pomoc. Służby ratunkowe były na miejscu po kilkunastu minutach, ale mężczyzn nie udało się uratować.

W akcji ratunkowej brali udział strażacy nurkowie działający w grupie ratownictwa wodno-nurkowego PSP. Ratownicy przyjechali z komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej w: Jaśle, Brzozowie, Sanoku i Rzeszowie. Akcją dowodził Kierownik Robót Nurkowych PSP asp. Franciszek Lasek z Komendy Powiatowej PSP w Sanoku.

Działania polegały na zlokalizowaniu i wydobyciu osób, które utonęły przed kilkoma godzinami. W akcji wzięło udział sześciu nurków, którzy po spenetrowaniu dna znaleźli jednego, następnie drugiego poszkodowanego. Akcja trwała około godziny. – powiedział asp. Franciszek Lasek, Kierownik Robót Nurkowych PSP.

Zbiornik wodny miał w tym miejscu około trzech metrów głębokości. Oba ciała znajdowały się pod wodą w niewielkiej odległości od brzegu akwenu.

Wiadomości, które uzyskaliśmy od osób postronnych, które widziały poniekąd zdarzenie, bardzo ułatwiły nam akcję poszukiwawczą. Praktycznie w kierunku nam wskazanym poprowadziliśmy działania i natrafiliśmy na dwie osoby, które przebywały niedaleko siebie. – powiedział Rafał Rutyna, płetwonurek z JRG PSP w Jaśle.

Ofiary pochodziły z powiatu tarnowskiego. Obaj mężczyźni mieli ponad trzydzieści lat. Jeden z nich osierocił żonę z dwójką dzieci, natomiast drugi miał niedługo się ożenić. Ciała topielców zostały zabezpieczone w prosektorium jasielskiego szpitala, gdzie przeprowadzona będzie sekcja zwłok, która pozwoli na wyjaśnienie okoliczności tego dramatu.

W tym roku w województwie podkarpackim utonęły już 22 osoby, w tym 10 podczas wypoczynku nad wodą. Przypomnijmy, że dzisiaj mija dopiero półmetek wakacji.

SERWIS FOTO:

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE