Informacje

Jasielskie jest jednym z najbezpieczniejszych regionów w Polsce

W 90-tą rocznicę powstania Policji Państwowej, o sukcesach i planach na przyszłość jasielskiego garnizonu rozmawiamy z młodszym inspektorem Robertem Woźnikiem, komendantem powiatowym Policji w Jaśle.

Robert Woźnik || Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

W tym roku policjanci mają wyjątkową okazję do świętowania?
– Tak. W tym roku obchodzimy 90-tą rocznicę powstania Policji. Przypomnę, że 24 lipca 1919 roku Sejm Ustawodawczy przyjął ustawę o powstaniu Policji Państwowej. 90 lat to wspaniały czas. Różnie bywało w tym czasie, ale w chwili obecnej Policja jest już bardzo profesjonalną formacją, jest dobrze wyszkoloną i muszę powiedzieć, nawet dosyć dobrze wyposażoną, czego mieszkańcy Jasła mogą dojrzeć poprzez nowe samochody, poprzez nowy sprzęt, który posiadamy. Myślę, że tego sprzętu będzie coraz więcej.

Co z budową komendy?
– Ona powstanie, natomiast pytanie jest kiedy. Myślę, że jak najszybciej. Władze służbowe i władze samorządowe dążą do tego, aby ta komenda powstała. Oczywiście nie czekamy na samo powstanie budynku, również realizujemy wewnątrz obecnego budynku pewne prace adaptacyjne, które mają na celu poprawę jakości pracy policjanta. Niedawno oddaliśmy do użytku nową dyżurkę, gdzie przy pomocy starostwa, za co bardzo serdecznie dziękuję, przy pomocy władz miasta Jasła, zrobiliśmy nowe meble, wykonaliśmy szereg innych prac, które pozwolą na lepszy komfort pracy.

Skoro prace w „starej” komendzie trwają, zatem można przypuszczać, że inwestycja budowy nowej komendy może nie powstać w najbliższych latach?
– Nie pokuszę się o podanie jakiejś konkretnej daty, ale myślę, że to już nastąpi długo.

W Polsce brakuje policjantów. Jak stan Policji wygląda na chwilę obecną w Jaśle?
– My w Jaśle mamy tylko dwa wakaty, które nie długo już zostaną zapełnione. Mam nadzieję, że to jeszcze nastąpi w pierwszej połowie sierpnia. Natomiast jest inna rzecz. Obecnie jedenastu policjantów jest na szkołach, dziewięciu na kursie podstawowym. Tych policjantów brakuje. Ja bym sobie życzył, żeby taka grupa policjantów, jaka dzisiaj maszerowała na tą uroczystości, na każdą zmianę wychodziła. Ale nie da się tak tego zrobić. Robimy wszystko, żeby mieszkańcy się czuli, jak najbezpieczniej. Dziękuję w tym miejscu władzom samorządowym za wsparcie i pomoc. Również dziękuję mieszkańcom miasta Jasła za szereg cennych uwag, które spływają czy to pocztą elektroniczną, czy to poprzez obecność tych osób u mnie w pokoju, z którymi bardzo często się kontaktuje.

Dużo dają samorządy, ale czego jeszcze brakuje?
– Moim celem po przyjściu tutaj było zwiększenie komfortu pracy policjantów. Nie udało się to w takim tempie zrobić, jak zamierzałem, więc czynimy starania w tym budynku. Adaptujemy pomieszczenia, poszukujemy różnych sponsorów samorządowych do wsparcia i takie wsparcie dostajemy.

Czy są momenty, kiedy brakuje na paliwo, czy na inne podstawowe rzeczy?
– Nie. Tak nie jest, aby brakowało wszystkiego. Na pewno koniec roku będzie czasem trudnym, ale myślę, że wspólnym wysiłkiem doprowadzimy do tego, że mieszkańcy na pewno nie odczują tego braku.

Czemu możemy życzyć policjantom?
– Spokoju, właściwie ułożonego prawa, zawsze mądrych przełożonych i wszystkiego najlepszego.

Wysłuchał: (dapa)

SŁOWA KLUCZOWE