Kultura | rozrywka | edukacja

Malarstwo Jana Dyląga w jasielskim muzeum

Wernisaż wystawy. Fot. Damian Palar
Wernisaż wystawy.
Fot. Damian Palar

Muzeum Regionalne w Jaśle przypomina w okresie wakacyjnym twórczość jasielskiego plastyka Jana Dyląga (1957-2008), absolwenta Liceum Sztuk Plastycznych w Sędziszowie. Większą część prac prezentowanych na wystawie stanowią pejzaże i portrety.

Wystawa jest poświęcona pamięci zmarłego przed rokiem Jana Dyląga. Ekspozycję, wspólnie z muzeum, przygotowali członkowie nieformalnej grupy PLAJA. Stowarzyszenie to skupia jasielskich malarzy, grafików, rzeźbiarzy i plastyków. Właśnie jednym z najbardziej aktywnych członków tej grupy był właśnie Jan Dyląg.

Często bywa tak, że artysta zaczyna jakby drugie życie dopiero wtedy, gdy go już wśród nas nie ma. Sztuka jak wszyscy mówią jest wieczna, więc pomimo, że artysty nie ma jednak w swoich dziełach on nadal żyje. Właśnie taki pomysł przyświecał jasielskim plastykom i nam muzealnikom, aby w rocznicę śmierci naszego kolegi zorganizować mu w muzeum wystawę. Pół roku przed śmiercią rozmawialiśmy i powiedział mi, że chciałby mieć kiedyś indywidualną wystawę w jasielskim muzeum. – mówi Alfred Sepioł, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle.

Artysta głównie malował obrazy olejne na płycie i właśnie te dzieła można oglądać na wystawie w jasielskim muzeum. W sumie prezentowanych jest 56 prac z różnych okresów jego życia. Ciekawostką jest fakt, że obrazy te nie są datowane i trudno jest ustalić z jakiego okresu one pochodzą. Ale jedno jest pewne, że powstały w ciągu ostatnich 10-15 lat.

Myślę, że ta wystawa to hołd złożony artyście, a zarazem przypomnienie jego twórczości, ponieważ to był bardzo czynny członek jasielskiego środowiska plastycznego i obowiązkiem muzeum jest twórczość tych ludzi przypominać. – dodaje Alfred Sepioł.

Wystawę można oglądać do 20 sierpnia br. Zapraszamy do Muzeum Regionalnego w Jaśle przy ulicy Kadyiego 11, od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-14:30 oraz w soboty i niedziele w godzinach 10:00-14:00. W niedziele wstęp wolny.

Następna ekspozycja będzie poświęcona 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wernisaż wystawy planowany jest na 31 sierpnia br. Przypomnijmy jeszcze, że w tym roku jasielskie muzeum obchodzi jubileusz 40-lecia swojego powstania.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE