Kultura | rozrywka | edukacja

VIII Krempniańska Parada Historyczna (zapowiedź)

Dariusz Mielczarek. Fot. Damian Palar
Dariusz Mielczarek.
Fot. Damian Palar

W najbliższą niedzielę (19 lipca) zapraszamy Państwa do Krempnej, gdzie na placu przed miejscową drewnianą cerkwią odbędzie się już po raz VIII Krempniańska Parada Historyczna. Początek imprezy o godzinie 14. Organizatorzy zapowiadają dużo atrakcji.

Jest to już cykliczna impreza, która na stałe wpisała się w kalendarz wakacyjnych wydarzeń kulturalnych w powiecie jasielskim. W programie przewidziano występy muzyczne, jarmark tradycyjnego rzemiosła, degustację potraw regionalnych, naukę strzelania z łuku i władania szablą, czy też pokazy zanikających zawodów.

Nie zabraknie żadnych atrakcji. Będzie strzelanie z muszkietów, z działa, kwik koni, szczęk szabel i różnego oręża. Będą różne atrakcje w postaci takich punktów, gdzie będzie można spróbować strzelić z historycznego łuku, spróbować strzelić z muszkietu, spróbować wali na szable, przejechać się na koniu, bryczką. Oprócz tego już drugi rok z rzędu będziemy mieli przedstawicieli zanikających zawodów. – zapowiada Dariusz Mielczarek, prezes Stowarzyszenia Miłośników Krempnej i Okolicy.

Oczywiście punktem kulminacyjnym imprezy będzie inscenizacja XVII-wiecznej bitwy w strojach historycznych.

Celem spotkania jest zbiórka funduszy na remont zabytkowej drewnianej cerkwi w Kotani. Dzięki Państwa pomocy po wielu latach do cerkwi może powrócić zabytkowy ikonostas. Szczegółowe informacje na temat poprzednich edycji imprezy na stronie: www.paradyhistoryczne.pl.

Organizatorami VIII Krempniańskiej Parady Historycznej są: parafia w Krempnej, Lokalna Organizacja Turystyczna „Beskid Zielony”, stajnia „Rumak” w Kotani oraz Towarzystwo Miłośników Krempnej i Okolicy. Jeszcze raz serdecznie zapraszamy w najbliższą niedzielę na plac przed cerkwią w Krempnej. Początek o godzinie 14.

Mówi Dariusz Mielczarek, prezes Stowarzyszenia Miłośników Krempnej i Okolicy

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE