Informacje

Zaostrza się konflikt w jasielskim Pektowinie

W przyszły piątek przed bramą zakładu odbędzie się piętnastominutowy wiec poparcia. Fot. Damian Palar
W piątek przed bramą zakładu odbędzie się piętnastominutowy wiec poparcia.
Fot. Damian Palar

Pracownicy jasielskiego Pektowinu o połowy maja br. walczą o godziwe zarobki. Szereg rozmów przedstawicieli związków zawodowych z władzami spółki nie przyniosły jednak żadnego efektu. Dlatego w przyszły piątek (10 lipca) na terenie zakładu zostanie przeprowadzony czterogodzinny strajk ostrzegawczy.

Strajk poprzedzi piętnastominutowy wiec poparcia przed bramą zakładu, który przewidziany jest podczas przerwy śniadaniowej o godzinie 10:15. Po nim pracownicy powrócą na swoje stanowiska pracy. Działania te są efektem trwającego od 18 maja br. sporu zbiorowego, w którym związkowcy żądają od władz spółki podwyżki płacy zasadniczej o minimum 300 złotych brutto dla każdego pracownika.

Od strajku ostrzegawczego, który odbył się 2 czerwca br. Zarząd Spółki nie podjął żadnych działań mających na celu rozwiązanie sporu zbiorowego. – informują przedstawiciele związków zawodowych działających na terenie jasielskiego Pektowinu.

Oficjalnie podwyżek odmówił już właściciel Pektowinu, czyli Minister Skarbu Państwa. W piśmie skierowanym do związkowców w dniu 26 czerwca br. minister Aleksander Grad napisał, że firma znajduje się obecnie w bardzo trudnej sytuacji ekonomiczno-finansowej. Pektowin wygenerował w ubiegłym roku prawie 10 milionów złotych strat.

„W zaistniałej trudnej sytuacji Spółki Zarząd jest zobligowany do podejmowania decyzji wpływających na kształtowanie kosztów w sposób szczególnie rozważny, przede wszystkim z uwzględnieniem interesu Spółki i zabezpieczenia możliwości dalszego jej funkcjonowania. Wyrażam przekonanie, ze działania podejmowane przez Zarząd przyczynią się do poprawy sytuacji ekonomiczno-finansowej Zakładów Przemysłu Owocowo-Warzywnego „PEKTOWIN” S.A. w Jaśle, co tym samym pozwoli na podjęcie rozmów dotyczących wynagrodzeń pracowników.” – czytamy w liście ministra Aleksandra Grada do związków zawodowych działających w Pektowinie.

Zdaniem Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego, z treści pisma nie wynikają żadne ważne argumenty, które pozwoliłyby zakończyć spór. Dlatego w przyszły piątek odbędzie się strajk ostrzegawczy, który pokaże, jak pracownicy jasielskiego Pektowinu są zdesperowani w walce o godziwe wynagrodzenie za swoją pracę.

Zobacz również:
[05.06.2009] – „Krzaklewski: W Pektowinie chcą dialogu”
[02.06.2009] – „Dzisiaj w Pektowinie zawyły syreny alarmowe”
[28.05.2009] – „Nad Pektowinem zawisło widmo strajku”
[25.05.2009] – „W Pektowinie są za strajkiem”
[19.05.2009] – „W Pektowinie będą strajkować?”

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE