Na drogach

Bezpiecznie do szkoły

Już za kilka dni rozpocznie się nowy rok szkolny. Nasi najmłodsi każdego dnia będą zmierzać do swoich szkół. W trosce o bezpieczeństwo dzieci, zwłaszcza tych, które pierwszy raz założą szkolne tornistry apelujemy do rodziców by przypomnieli swoim pociechom o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Koniec wakacji to okres wzmożonego ruchu zarówno kierujących, jak i pieszych. Pierwsze tygodnie września są czasem szczególnego zagrożenia wypadkami drogowymi z udziałem najmłodszych. Policjanci dobrze wiedzą, że rozkojarzone po wakacjach dzieci, są bardziej narażone na niebezpieczne zdarzenia. Uczniowie będą codziennie zmierzać do swoich szkół. Wielu z nich musi przejść przez ruchliwe ulice, ominąć niebezpieczne skrzyżowania i zatłoczone przejścia. Dlatego też, jak co roku policjanci ruchu drogowego i prewencji prowadzić będą działania „Bezpieczna droga do szkoły”. W ramach działań, w okresie od 1 do 11 września przed szkołami pojawią się policyjne patrole, by zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych. Funkcjonariusze będą zwracać uwagę na zbyt szybką jazdę, niebezpieczne manewry wyprzedzania i omijania, a także niezatrzymywanie się przed przejściami dla pieszych. Policjanci sprawdzą, czy osoby jadące samochodem używają pasów bezpieczeństwa, a dzieci przewożone są w specjalnych fotelikach. Kontrolowane będą również autobusy szkolne, busy i kierowcy dowożący dzieci do szkół. W ramach działań funkcjonariusze przeprowadzą również spotkania i rozmowy profilaktyczne z nauczycielami, rodzicami i dziećmi. Będą przypominać o zasadach bezpieczeństwa i zagrożeniach w ruchu drogowym.

W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych uczestników ruchu drogowego, zwłaszcza uczniów klas pierwszych zachęcamy rodziców by rozmawiali z dziećmi o zagrożeniach, jakie mogą spotkać w drodze do szkoły, o sposobach ich unikania, by przypomnieli podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z drogi. Namawiamy rodziców, aby szykując wyprawkę do szkoły, pamiętali o elementach odblaskowych. Plecak, kurtka, czy odblaskowa opaska na rękę, sprawiają, że dziecko jest lepiej widoczne w świetle reflektorów, a przez to bezpieczniejsze.

Dziecku, które zaczyna edukację szkolną, na pewno warto towarzyszyć w jego pierwszej drodze do szkoły. Może nawet przemierzyć tę trasę wspólnie jeszcze na wakacjach. To będzie dobra okazja, by zwrócić uwagę na zagrożenia i mówić o podstawowych zasadach korzystania z drogi, na przykład: dlaczego nie wolno wbiegać na jezdnię, przechodzić na czerwonym świetle, dlaczego należy iść poboczem po lewej stronie jezdni. Warto również objaśnić dziecku znaczenie znaków i sygnałów drogowych, które mija w drodze do szkoły. Dziecko świadome zagrożeń będzie bardziej bezpieczne.

(KWP w Rzeszowie)

SŁOWA KLUCZOWE