Informacje

Dębowiec obchodzi 660-lecie nadania praw miejskich

W Dębowcu odbyły się w sobotę (15 sierpnia) uroczystości 660-lecia nadania miejscowości praw miejskich magdeburskich. Z tej okazji odbyła się okolicznościowa sesja Rady Gminy, podczas której z wykładami na temat historii Dębowca wystąpili zaproszeni goście. Zaprezentowano również książkę księdza Piotra Jamioła MS pod tytułem „Historia Dębowca”, która jest pierwszą obszerną monografią tej miejscowości.

Podczas swojego wystąpienia, wójt gminy Zbigniew Staniszewski po raz pierwszy publicznie ogłosił, że Dębowiec będzie się starał w najbliższym czasie o odzyskanie praw miejskich nadanych mu przez króla Kazimierza Wielkiego, który zresztą osobiście trzykrotnie przebywał w Dębowcu. Wójt liczy na to, że dzięki wspólnemu wysiłkowi samorządu i lokalnej społeczności uda się odzyskać miejscowości dawny miejski charakter.

Nastąpił taki czas, w którym Dębowiec utracił prawa miejskie. Dzisiaj w tym uroczystym dniu mam nadzieję, że historia zatacza koło, ponieważ zamierzamy rozpocząć procedurę odzyskania praw miejskich dla Dębowca. Jestem przekonany, że zaangażowanie i dobra współpraca naszego samorządu oraz zaradność i aktywność naszych mieszkańców w niedługim czasie doprowadzi do tego, że Dębowiec znów będzie miastem. – powiedział Zbigniew Staniszewski.

Z okazji jubileuszu, wójt gminy przekazał Gwardii Dębowieckiej odrestaurowanego orła, który widniał na sztandarze organizacji. Orzeł pochodzi z połowy XIX w. i stanowi cenny zabytek sztuki hafciarskiej. Dla miejscowego społeczeństwa od zawsze był symbolem walki o wolność i głębokiego patriotyzmu.

Oprócz tego, samorząd gminy Dębowiec ufundował sztandar zastępczy, który został poświęcony w Kościele Parafialnym i który miałem przyjemność przekazać na ręce rotmistrza Gwardii Dębowieckiej. Będzie to już sztandar, który będą mogli wykorzystywać na wszystkich uroczystościach. – zaznacza Staniszewski.

Staraniem Stowarzyszenia Miłośników Dębowca i Okolicy z okazji 660-lecia nadania Dębowcowi praw miejskich magdeburskich ukazała się książka autorstwa księdza Piotra Jamioła pod tytułem „Historia Dębowca”. Książka liczy 320 stron i poza częścią opisową zawiera kalendarium najważniejszych wydarzeń, krótkie streszczenie w języku angielskim oraz blisko 100 zdjęć i ilustracji z dziejów miejscowości.

Podczas uroczystości złożono również kwiaty pod pomnikiem Adama Mickiewicza, a na miejscowym rynku odbyły się występy artystyczne młodzieży ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Dębowcu oraz koncert orkiestry dętej. Natomiast w Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej odbył się koncert organowy Jacka Kuliga.

W niedzielę zapraszamy wszystkich mieszkańców Jasła i okolic na drugą część obchodów jubileuszu i Dni Dębowca. O godzinie 14 na stadionie sportowym rozpocznie się msza święta, po której odbędzie się obrzęd dożynkowy. Od godziny 16 przewidziane są występy artystyczne, a gwiazdą wieczoru ma być zespół HAPPY END. Do późnych godzin nocnych przy zabawie ogrodowej będzie zabawiał nas zespół Blue Sky. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do Dębowca.

Mówi Zbigniew Staniszewski, wójt gminy Dębowiec

SERWIS FOTO:

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE