Informacje

Jesteśmy dumni ze suwerenności Polski

W Kościele OO. Franciszkanów została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny i poległych w obronie niepodległości kraju żołnierzy oraz pracowników Wojskowej Komendy Uzupełnień w Jaśle. Po mszy świętej pod grobem nieznanego żołnierza odbył się apel poległych. Okazją do zorganizowania uroczystości było przypadające dzisiaj Święto Wojska Polskiego.

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Święto obchodzone jest w dniu 15 sierpnia dopiero od szesnastu lat. Dla Polaków to dzień, w którym oprócz patriotycznego kultywowania pamięci o poległych w obronie niepodległości kraju, przypada również kościelne święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Można przyjąć, że 1920 roku wiktoria polskiego żołnierza nad Armią Czerwoną ziściła się dzięki wstawiennictwu Królowej Polski. Jesteśmy dumni, że w suwerennej Rzeczpospolitej możemy w pełni kultywować tradycje rycerstwa i żołnierza polskiego. Wspominać heroizm bohaterów zwycięstw pod Cedynią, Monte Cassino, Grunwaldem i Kołobrzegiem, pod Racławicami i w obronie Warszawy, na przedpolach Wiednia, Radzymina i Ossowa oraz wielu innych miejscach pamięci narodowej. W dniu naszego święta oddajemy im hołd poprzez złożenie wiązanek kwiatów i wieńców na płycie jasielskiego grobu nieznanego żołnierza. Nie zapominamy też o obecnie pełniących służbę z dala od Ojczyzny na posterunkach Afganistanu, a także innych misjach i siłach pokojowych ONZ. – mówił w swoim wystąpieniu ppłk. Kazimierz Chorążak, komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Jaśle.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i miejskich, przedstawiciele Wojskowej Komendy Uzupełnień, harcerze, kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych: Policji, Straży Pożarnej i Straży Miejskiej, kawalerzyści 8. Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego Szwadronu Niepołomice, poczty sztandarowe, Miejsko-Kolejowa Orkiestra Dęta pod dyrekcją Ireneusza Fatygi oraz mieszkańcy Jasła.

Święto Wojska Polskiego poprzedziła piątkowa uroczysta akademia w siedzibie Wojskowej Komendy Uzupełnień w Jaśle, podczas której wręczono odznaczenia wojskowe. Popołudniu na terenie strzelnicy w Gamracie odbyły się zawody strzeleckie o puchar Komendanta WKU. Obie imprezy były zamknięte dla przedstawicieli mediów.

SERWIS FOTO:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE