Informacje

Pokazy lotnicze przyciągnęły setki osób

CZELUŚNICA. Choć od oficjalnego otwarcia lądowiska dla małych samolotów w Czeluśnicy pod Jasłem minęły dopiero trzy miesiące to zainteresowanie lotnictwem dopiero rośnie. Można się było o tym przekonać podczas Wakacyjnego Pikniku Lotniczego. W niedzielne popołudnie do gminy Tarnowiec zjechały się setki mieszkańców z całego regionu, by podziwiać pokazy samolotów i modeli latających.

Izabela i Tomasz Ćwikło o niedzielnej imprezie dowiedzieli się z Internetu. Do Czeluśnicy po raz pierwszy przylecieli z Krakowa swoim ultralekkim samolotem Eurostar. Jak zgodnie podkreślają, panują tutaj wspaniałe warunki do rozwoju lotnictwa. Przy okazji na jego promocji może skorzystać również lokalna społeczność.

Są bardzo dobre warunki, jesteśmy zadowoleni, atmosfera sympatyczna, jest bardzo gościnnie. Wszystkim polecamy to lotnisko. – mówi Izabela Ćwikło.

Jej mąż dodaje również, że w obecnej chwili lotnictwo nie jest już tak elitarnym sportem, czy nieosiągalną rzeczą. Niewielki dwuosobowy samolot kosztuje w granicach dobrej marki samochodu, a są nawet tańsze modele. Istnieje szansa, że wkrótce na taki luksus będzie sobie mógł pozwolić każdy przeciętnie zarabiający Polak.

Praktycznie lotnictwo stało się w tej chwili przyjazne dla człowieka. Każdy może wsiąść, po paru godzinach uczenia się można zacząć latać, czy to na szybowcach czy na samolotach ultralekkich. Na dzisiaj takie latanie jest o tyle przyjemne, że nawet nie jest drogie. Powiem szczerze, na dzień dzisiejszy przelot taki jak tutaj z Krakowa jest dużo tańszy, niż przejazd samochodem nawet takim mało litrażowym. – zaznacza Tomasz Ćwikło.

Lądowisko w Czeluśnicy ma już swoją renomę w branży. W tej chwili, ze względu na ograniczenia spowodowane istniejącym tutaj stadionem sportowym, mogą z niego korzystać tylko małe samoloty i szybowce. Sytuacja ta ma się w najbliższym czasie zmienić, dzięki współpracy lotników z miejscowym samorządem gminnym.

Mamy pewne ograniczenia, jeżeli chodzi o drogę startu i drogę lądowań z tego względu, że jeszcze istnieje tutaj stadion sportowy. Mamy już taką ofertę od pana wójta gminy Tarnowiec, że ten stadion zostanie przeniesiony jakieś sto metrów po lewej stronie. W związku z tym wydłuży się nam pas startowy o trzysta metrów. To nam wystarczy, Wtedy będzie można tutaj i startować, i lądować już większymi samolotami. – zaznacza Andrzej Skrudlik, wiceprezes Jasielskiego Stowarzyszenia Lotniczego „IKAR”.

Stowarzyszenie stara się promować swoje lądowisko na jak największą skalę. Zorganizowanie Wakacyjnego Pikniku Lotniczego było strzałem w dziesiątkę. Do Czeluśnicy zjechały się tłumy gości nie tylko z okolicznych wiosek, ale z całego powiatu jasielskiego. Dopisali także lotnicy, wśród których po raz pierwszy byli goście ze Słowacji.

Uśmiechnięte twarze świadczą o tym, że ludzie potrzebują takiego wypoczynku. Nie tylko wypoczynku przy telewizorach i w domu przy grillu, jak również przy pokazach lotniczych. – podkreśla Andrzej Skrudlik.

Wśród atrakcji przygotowanych na niedzielne popołudnie były m.in. pokazy akrobacyjne modeli latających, wystawa statyczna modeli samolotów, skoki spadochronowe, prezentacja samolotów w locie, czy przeloty na motolotniach. Po raz pierwszy odbył się pokaz jazdy konnej w wykonaniu członków Jasielskiego Stowarzyszenia Jeździeckiego, pod wodzą Jana Urbana. Nie zabrakło również gier i zabaw dla dzieci, dobrego cateringu i muzyki dla każdego.

Wydaje mi się, że to jest potrzebne i należałoby nie zaniechać tylko na dzisiejszym dniu tylko żeby załóżmy takie spotkania integracyjne ludzi z Jasła i okolic stały się jakimś szablonem. Może nie koniecznie co tydzień, ale w jakimś częstszym czasie. – dodaje Skrudlik.

Organizatorami Wakacyjnego Pikniku Lotniczego byli: Jasielskie Stowarzyszenie Lotnicze „IKAR” oraz LKS Czeluśnica. Patronat medialny nad imprezą objął portal regionalny terazJaslo.pl.

SERWIS FOTO:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE